За десет години близо над 65 хил. македонци са получили българско гражданство. При почти всички случаи основание за това е доказване на български произход. Това се разбра от отговор на правосъдния министър Десислава Ахладова по време на парламентарния контрол днес.
От 1 януари 2010 г. до 22 октомври 2020 г. молби за придобиване на българско гражданство са подали 77 829 македонски граждани, при 77 726 от които основанието е български произход. За същия период с президентски указ българско гражданство са получили 65 675 македонци.
Питането в парламента бе на Христо Гаджев от ГЕРБ, а коментарът му, че докато македонци искат българско гражданство, което ги прави и граждани на Европейския съюз, в Северна Македония се провежда недопустима политика и се правят внушения срещу България.
Преди месец София отложи началото на преговорите за присъединяване на Скопие към съюза.
Същевременно подготвяни законодателни промени предвиждат чужденци да могат да придобиват българско гражданство, ако инвестират поне 2 млн. лв. на фондовата борса.
Взимането на български паспорт, както и досега, ще преминава на два етапа. Първо чужденецът трябва да получи разрешение за постоянно пребиваване, а след това може да кандидатства и за гражданство. Но с предложените тестове се завишават изискванията към чужденците, които искат български паспорт срещу инвестиции.
Разрешение за постоянно пребиваване може да получат чужденци, които инвестират в акции или облигации на български дружества, търгувани на фондовата борса, поне 2 млн. лв., гласят предложените от Манев текстове. Но ако чужденецът инвестира в борсово търгувани фондове, ще трябва да вложи само 1 млн. лв., за да кандидатства за разрешение за постоянно пребиваване.
Промяната се прави след критики от Европейската комисия, че схемата се използва за получаване на паспорт от страна от ЕС от хора, които реално не развиват бизнес у нас. Разрешение за пребиваване няма да се дава и при предоставяне на суми над 1 млн. лв. за доверително управление в банка, каквато възможност имаше досега. Така се прекратяват възможностите за злоупотреби, гласят мотивите към предложените промени.