Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради смъртоносни протести: Бангладеш затваря университети (СНИМКИ)

17 юли 2024, 11:18 часа • 849 прочитания

Всички държавни и частни университети в Бангладеш ще бъдат затворени за неопределено време. Мярката се взима, след като най-малко шестима души бяха убити, а много други - ранени, по време на студентски протести срещу квотната система за държавна работа, предаде Ройтерс.

Какво доведе до протестите?

Южноазиатската държава от седмици е арена на протести заради квотите в държавната администрация, според които 30% от работните места са заделени за роднини на борците за свобода по време на Войната за независимост от Пакистан през 1971 г. Квотната система предизвика възмущение сред студентите, които са заплашени от безработица в една страна, къдетопри население от 170 милиона души близо 32 милиона млади хора нямат работа, нито учат.

Протестите се ожесточиха, след като министър-председателката Шейх Хасина Вазед отказа да изпълни исканията на демонстрантите, като се аргументира с продължаващи съдебни производства, и нарече противниците на квотата "разакар" – термин, с който се наричат тези, за които се смята, че са сътрудничили на пакистанската армия по време на войната от 1971 г.

Протестите прераснаха в насилие тази седмица, когато в цялата страна демонстранти влязоха в сблъсъци с членове на студентската формация на управляващата Народна лига (Лига авами). Полицията използва гумени куршуми и сълзотворен газ, за да разпръсне протестиращите.

ОЩЕ: Проливните дъждове и наводнения в Индия и Бангладеш взеха жертви

Шестима души, сред които най-малко трима студенти, бяха убити по време на вчерашните сблъсъци, каза полицията, пише БТА.

"Спешно призоваваме правителството на Бангладеш незабавно да гарантира безопасността на всички мирни протестиращи и адекватна медицинска помощ за всички ранени", написаха от правозащитната организация "Амнести Интернешънъл" в социалната мрежа "X".

Полицията е разположила сили в университетски кампуси в цялата страна.

Снощи комисията за университетски субсидии разпореди всички висши учебни заведения да бъдат затворени и инструктира всички студенти на напуснат сградите от съображения за сигурност. Гимназиите, колежите и други образователни институции също бяха затворени.

Координаторът на протестите срещу квотата Нахид Ислам каза, че днес студентите ще проведат шествия, на които ще носят ковчези в знак на солидарност с тези, загубили живота си.

Старши заместник-секретарят на Националната партия на Бангладеш (НПБ) Рухул Кабир Ризви осъди полицейската акция в нейната централа, при която бяха намерени експлозиви. Доказателствата са били изфабрикувани от властите, за да дискредитират протестите срещу квотите, каза той.

ОЩЕ: Десетки жертви при пожар в столицата на Бангладеш (ВИДЕО)

Настоящите протести са първото сериозно предизвикателство пред правителството на министър-председателката Шейх Хасина Вазед, откакто тя си осигури четвърти пореден мандат на парламентарните избори през януари, които бяха бойкотирани от НПБ.

Експерти приписват безредиците на стагнацията в частния сектор, която превръща държавната служба, при която има редовно повишаване на заплатите и други облаги, все по-привлекателна. 

Към момента 56% от всички работни места в държавния сектор в Бангладеш са запазени за различни квоти, от които 10% - за жени, 10% - за жители от слаборазвити региони, 5% - за коренното население, и 1% - за хора с увреждания.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес