Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради Източното Средиземноморие Турция прати протестна нота до Гърция, Израел и ЕС

15 март 2021, 21:00 часа • 2131 прочитания

Турция изпрати дипломатическа протестна нота до Гърция, Израел и Европейския съюз, като изиска да поискат разрешение преди да започнат работа по континенталния шелф в Източното Средиземноморие.

Външното министерство протестира срещу неотдавнашното споразумение, постигнато между Израел, Гърция и гръцки Кипър, за придвижване на плановете за изграждане на подводна електрическа мрежа от 2 000 мегавата, свързваща трите страни. Министерството отбеляза, че трасето на планираната мрежа, която се очаква да бъде финансирана от ЕС, преминава през турски териториални води, предаде Анадолската агенция.

Трите държави постигнаха споразумение миналата седмица да ускорят разрешителните и одобренията за провеждане на проучвания за осъществимост на подводната мрежа и да координират със съответните си национални регулатори по-нататъшните действия.

По-рано трите страни се обединиха за планиран подводен тръбопровод на стойност 6 млрд. долара за пренос на газ от нови морски находища в югоизточното Средиземноморие до континентална Европа, като заобиколиха Турция. Израел, Гърция и Кипър проведоха също съвместни военноморски учения миналата седмица, като последният пример за засилено сътрудничество между трите страни, които все повече възприемат Турция като съперник в Средиземно море.

Турция, която има най-дългата континентална брегова линия в Източното Средиземноморие, отхвърля исканията за морски граници от Гърция и гръцко-кипърската администрация. Тя подчерта, че тези прекомерни претенции нарушават суверенните права както на Турция, така и на турската република Северен Кипър (TRNC).

През ноември 2019 г. Турция и Либия подписаха споразумение за морска делимитация, което осигури правна рамка за предотвратяване на всякакъв акт, осъществен от регионалните държави. Споразумението също потвърди, че Турция и Либия са морски съседи. В отговор Египет и Гърция подписаха споразумение през август 2020 г., определящо ИИЗ в Източното Средиземноморие между двете страни.

Между 2002 и 2016 г. бяха проведени десетки кръгове от преговори между Турция и Гърция, за да се опита да се положи основата за пълни преговори относно делимитацията на морските зони. След петгодишно прекъсване, удължено от спор за припокриващи се претенции за енергийни ресурси в Източното Средиземноморие миналата година, двете страни възобновиха проучвателните преговори на 25 януари.

Но пречките остават, включително това, което всяка страна е готова да обсъди. Гърция заяви, че ще се занимае само с демаркацията на морските зони в Беломорието и Източното Средиземноморие, докато Турция твърди, че те трябва да обсъдят всички въпроси, включително въздушното пространство и статута на някои гръцки острови.

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес