Противниците в гражданската война в Сирия сядат на масата за преговори за първи път след осем години и половина кръвопролития, за да работят върху нова конституция, съобщава „Сабах“, цитиран от БГНЕС.
Днес 150 делегати, между които 50 от режима на Башар Асад, както и опозицията и гражданското общество, ще започнат преговори с посредничеството на ООН в Женева.
Русия и Иран, съюзниците на режима, и Турция, която подкрепя опозицията, гледат на Конституционния комитет като на шанс за изграждане на доверие и преминаване към по-широк политически процес, който може да сложи край на конфликта.
"Призоваваме страните да постигнат споразумение", заяви руският външен министър Сергей Лавров на пресконференция във вторник вечерта в швейцарското седалище на ООН, след като се срещна с турските и иранските си колеги, както и с пратеника на световната органицация в Сирия Гейр Педерсен.
Докато върховният дипломат на Иран Мохамад Джавад Зариф обеща, че трите сили-гаранти няма да се намесят в процеса, турският му колега Мевлют Чавушоглу каза, че е оптимист, но знае, че преговорите ще бъдат трудни.
Трите държави няма да участват във вътрешносирийските преговори. Няколко предишни кръга от преговорите в Сирия, инициирани от ООН, не дадоха резултат, тъй като режимът и опозицията не успяха да стигнат до съществени преговори.
Тази седмица Педерсен предупреди, че "Конституционният комитет сам не може и няма да разреши конфликта в Сирия". В допълнение към разговорите трябва да се изгради доверие в страната, особено чрез намиране на решения за хилядите военнопленници и отвлечените, каза норвежкият дипломат.
Конституционният комитет е централна фигура в усилията, ръководени от ООН за прекратяване на войната в Сирия, в която загинаха над 370 000 души и която принуди милиони да напуснат домовете си от 2011 г.
Резолюция 2254 на Съвета за сигурност, която определя натиска на ООН за мир, призовава също и за избори под контрола на ООН в Сирия.
Педерсен каза, че целта ще бъде постигане на консенсус по всички въпроси. Там, където това не е възможно, промените ще бъдат направени само с гласуване със 75% мнозинство в комисията, за да се избегне опит на която и да е страна да диктува процеса.
Но перспективите за консенсус изглеждат далечни.
Докато опозицията призовава за изцяло нов текст, външният министър на Башар Асад, Уалид Муалем твърди, че изменението на дори един член от настоящата харта ще представлява "нова конституция".
Режимът настоява също процесът да е безрочен.