Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Захариева и Чавущоглу обсъдиха напрежението в Източното Средиземноморие

13 август 2020, 19:46 часа • 2329 прочитания

Вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева е разговаряла по телефона с турския си колега Мевлют Чавушоглу, съобщи Иван Димов - медиен съветник на първия ни дипломат. Разговорът е бил по искане на турския външен министър, за да информира Захариева за позицията на Турция по актуалните регионални въпроси, съобщиха за БНР от МВнР. В профила на турското външно министерство в Twitter се съобщава, че основна тема на разговорите е било напрежението в Източното Средиземноморие.

Чавушоглу е разговарял днес и с външните министри на Естония, Финландия, Унгария и Литва, както и с върховният представител по външна политика на Европейския съюз Жозеп Борел. Дипломатическата активност идва непосредствено преди утрешната извънредна среща на европейските външни министри, на която ще бъде обсъдено и източното Средиземноморие.

Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че спорът между Гърция и Турция за газови проучвания в Източното Средиземноморие може да бъде решен само чрез диалог. Днес Ердоган има разговори с германския канцлер Ангела Меркел и с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел непосредствено преди утрешната извънредна среща на европейските външни министри, на която ще бъде обсъдено напрежението между Атина и Анкара. На фона на дипломатическите совалки Франция засили военното си присъствие в Източното средиземноморие за съвместни учения с Гърция. 

Дългогодишното напрежение между Турция и Гърция ескалира, след като в понеделник Анкара възобнови сондажите в района на гръцкия остров Кастелоризо, който в Турция е известен като Мейс. Турция изпрати за газови проучвания кораба Оруч Рейс заедно с военноморски плавателни съдове и принуди Гърция да отговори с разполагането на свой кораб в района, който да наблюдава действията на турците. На среща на провинциалните лидери на управляващата Партия на справедливостта и развитието, Ердоган поиска диалог и подчерта, че Турция не търси приключения или засилване на напрежение.

„Да имаш претенции за континентален шелф за остров Мейс, който е на 2 километра от нашия бряг и знаете ли на колко от гръцкия? - на 580, е лишено от всякакъв разум. Един остров от 10 квадратни километра да има 40 000 квадратни километра континентален шелф е както смешно, така и неоснователно според международното право. Призовавам Гърция за пореден път да уважава турските права и закони.“

На фона на това изказване Франция изпрати два изтребителя Рафал и военноморската фрегата Лафайет в източното Средиземноморие за съвместни гръцко-френски учения край бреговете на остров Крит. „Еманюел Макрон е истински приятел на Гърция и яростен защитник на европейските ценности и международното право“, написа в Twitter гръцкият премиер Мицотакис. Франция вече се обяви за санкции срещу Турция заради газовите проучвания в Средиземноморието. Освен гръцко-турския спор, причина за противопоставянето между Париж и Анкара е и конфликтът в Либия, където двете държави поддържат различни страни и се обвиняват взаимно в нарушаване на оръжейното ембарго.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес