Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Върховен съд в Турция буквално натри носа на Ердоган по скандално дело за преврат

22 април 2016, 07:50 часа • 2808 прочитания

Осъждането през 2013 г. на стотици хора, сред които десетки високопоставени офицери, на дълги години затвор за опит за държавен преврат, беше отменено от Върховния апелативен съд в Турция. Съдът оправда решението си за отмяна с "липса на доказателства", сочещи съществуването на "терористична организация", която е искала да свали правителството на премиера Реджеп Ердоган, сега президент.

През 2013 г. по тази твърде заплетена афера, наречена „Ергенекон” бяха осъдени 275 души.

Апелативният съд откри многобройни нередности в разследването, сред които позоваване на незаконно подслушване, свидетели без самоличност, както и нередности при сформирането на съда, който прати в затвора 275 души, включително бившият началник на Генералния щаб на турската армия Илкер Башбуг, осъден на доживотен затвор по това дело.

В тази най-скандална в новата история на страната съдебна сага, прокурорите съобщиха, че са открили призрачна "дълбоко (скрита) държава", чиято цел е била да подклажда вълнения и извършването на преврат.цПрез 2014 г. турски съд стигна до определянето на мрежата, наречена "Ергенекон", като "въоръжена терористична организация".

Много обвиняеми впоследствие бяха освободени в месеците следващи осъждането, след като доказаха, че правата им са били нарушени, но на много от тях бе забранено да напускат страната.

Привържениците на Ердоган обвиниха мюсюлманския проповедник Фетхуллах Гюлен, че иска да отслаби армията. Има сериозни подозрения, че те са изфабрикували неистински доказателства за процеса срещу офицерите. Фетхулах Гюлен живее и работи в изгнание в САЩ. Той е бивш съюзник, а сега враг номер едно на ислямско-консервативния президент Ердоган.

В отговор на решението на Върховния апелативен съд, турският вицепремиер Ялчън Акдоган обвини в Twitter Гюлен, че е "отровил съдебния процес".

Реджеп Ердоган още в началото бе смятан за подбудител на тези разследвания – част от битката му срещу армейските лидери, които от десетилетия си поставят задачата да гарантират светския характер на Турция.

Предисторията

Всичко започна през 2007 г. с откриването на склад с боеприпаси при бивш армейски офицер. След разследване на случая, прокурорите твърдяха, че това откритие ги е довело до разплитането на мрежа от офицери, полицаи и журналисти, наречена "Ергенекон", който имали намерение да направят преврат.

Съдените по този процес 275 души винаги са отхвърляли участие в какъвто и да е опит за преврат, като твърдяха, че използваните от съда доказателства са били манипулирани.

Турската армия, втората по брой след тази на САЩ в НАТО, е отговорна за три преврата: през 1960 г., 1971 г. и 1980 г. и свалянето на проислямисткото правителство през 1997 г., начело с Неджметин Ербакан, политическия ментор на Ердоган.

Ердоган, който първоначално увеличи чистките и процесите срещу военните, които смята за враждебни на режима му, впоследствие направи драматичен обрат, обвинявайки братството на мюсюлманския проповедник Фетхуллах Гюлен, че е насочвало разследването и делото „Ергенекон”. Този обрат става известно време след обвиненията в корупция, отправени в края на 2013 г. към обкръжението на Ердоган, който видя в тях ръката на своя бивш съюзник.

Турското правителство извършва оттогава насам масови чистки в полицията и правосъдието, заподозрени, че в тях работят масово поддръжници на Гюлен.

За Кемал Кълъчдароглу - лидер на основната опозиционна партия (социалдемократическата РНП), решението на апелативния съд показва, че "има съдии в тази страна".

Илкай Сезер, адвокат на бившия шеф на Генералния щаб Илкер Башбуг, заяви пред АФП, че може да има нов процес. "Премиерът трябва да реши дали ще има нов процес, както се изисква от конституцията", каза той.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес