Повече от един милион домакинства и предприятия в силно индустриализираните централни региони на Тайван бяха подложени на воден режим, тъй като островът се бори с най-тежката суша от 56 години насам, предаде АФП.
Очаква се недостигът да повлияе особено на водоемкия сектор за производство на микрочипове по време на глобален недостиг на полупроводници, които захранват всичко - от автомобили до iPhone и компютри.
В момента държавната компания за водоснабдяване намалява доставките в Тайчунг, Миаоли и северната част на окръг Чанхуа, като правителството предупреждава, че трябва да се "подготви за най-лошото".
Сушата дойде, след като миналата година нито един тайфун не стигна до Тайван за първи път от 56 години насам.
В южния град Тайнан нивата на водата в най-големия резервоар на острова Ценгвен бяха по-малко от 12 процента, докато резервоарът Байе е напълно пресъхнал, сочат от Агенцията за водните ресурси.
Влошаващият се недостиг на вода може да попречи на плана на острова да се включи с увеличаване на производството в решаване на проблема с недостиг на микрочипове в световен мащаб, причинен от пандемията.
Тайванските високотехнологични мощности за чипове са едни от най-големите и напреднали в света, и европейските и американските производители на автомобили се обръщат за помощ към Тайпе.
По-строгите ограничения, наложени от февруари, доведоха до това, че фабриките и индустриалните зони са принудени да намалят използването на вода с до 15% в някои централни и южни части на острова.
Два основни научни парка в централния град Тайчжун, където се намират голяма част от високотехнологичните предприятия, не подлежат на воден режим, казаха служители. Тайванската компания за производство на полупроводници (TSMC), най-големият световен производител на микрочипове по договор, инициира мерки като намаляване на използването на вода.
Тайван за последно наложи воден режим през 2015 г., докато обилните дъждове, донесени от тайфун, не облекчиха сушата.