Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Китай оцениха онлайн игрите като „опиум за духа“

03 август 2021, 13:36 часа • 1046 прочитания

Акциите на две от най -големите компании за онлайн игри в Китай се сринаха, след като държавна медия ги нарече „електронни наркотици“, съобщи BBC.

Акциите на Tencent и NetEase паднаха с повече от 10% в началото на търговията в Хонконг, преди да възстановят част от тези загуби.

Инвеститорите са все по -загрижени от това, че Пекин предприема действия срещу фирмите.

През последните месеци властите обявиха поредица от мерки за затягане на контрола върху технологиите и частните образователни компании.

В статия, публикувана от държавния Economic Information Daily, се казва, че много тийнейджъри са пристрастени към онлайн игрите и това се отразява негативно на тях. Тази медия е свързана с официалната информационна агенция Синхуа.

В статията се цитира изключително популярната игра на Tencent Honor of Kings, като се казва, че ученици я играят до осем часа на ден, и се иска още ограничаване на индустрията.

„Никаква индустрия, нито спорт не може да бъде позволено да се развива по начин, който ще унищожи едно поколение“, се казва в публикацията, преди да се сравнят онлайн игрите с „опиум за духа“.

Сега Tencent заяви, че ще въведе нови мерки за намаляване на достъпа на децата и времето, прекарано в играта Honor of Kings. Компанията също така заяви, че планира в крайна сметка да приложи тази политика във всички свои игри.

Възстановяването на цените на акциите дойде, когато Economic Information Daily изтри статията от профила си в платформата за социални медии Wechat.

Акциите на Tencent отбелязаха спад и миналата седмица, след като получиха нареждане да прекратят изключителни лицензионни сделки за музикални лейбъли по целия свят.

Този ход беше насочен към справяне с доминирането на технологичния гигант в онлайн предаването на музика в страната - в момента той контролира над 80% от изключителните китайски права за разпространяване на музика след придобиване през 2016 г.

Миналата седмица акциите на китайските онлайн обучителни фирми се сринаха, след като им беше отнета възможността да реализират печалба от преподаването на основни предмети в Китай.

Новите насоки също ограничават чуждестранните инвестиции в индустрията.

Голямата промяна в политиката дойде, когато властите се опитват да облекчат финансовия натиск при отглеждането на деца.

Длъжностните лица са притеснени, след като последното преброяване в Китай показа, че раждаемостта е паднала до най -ниското ниво от седем десетилетия.

Това е един от най -големите основни ремонти в частния сектор за преподаване в страната, който реализира 120 млрд. долара.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес