Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Университетът в Анкара произведе яйца и месо на 3D принтер

08 март 2024, 19:10 часа • 2759 прочитания

В университета в Анкара с помощта на 3D принтер бяха успешно произведени яйца и месо на изцяло растителна основа, съобщи вестник "Хюриет".

Разработката е резултат от забележителен проект за сътрудничество между проф. д-р Туба Еминоглу от катедрата по педиатрични метаболитни заболявания на Университета в Анкара и проф. д-р Кезбан Кандоган от катедрата по хранително инженерство на университета, насочен към пациенти, които са изправени пред ограничения в приема на протеини.

Още: В Германия. Как се строи къща за 140 часа?

Тези продукти са специално разработени, за да отговорят на хранителните нужди на хората, които са ограничени в консумацията на протеини поради медицински състояния. Общо 20 души, подложени на лечение в болницата, получиха продуктите, които дадоха положителни резултати, предаде БГНЕС.

Говорейки за значението на проекта, Еминоглу подчерта, че постижението е първо по рода си в Турция и дори в света. Тя посочи острата нужда от нископротеинови алтернативи за пациенти с наследствен ензимен дефицит, който затруднява усвояването на богати на протеини храни като месо, мляко, яйца и бобови растения, което може да доведе до неврологични разстройства при децата. Признавайки социалната изолация, с която се сблъскват тези деца, Еминоглу подчерта, че проектът потенциално ще осигури решение.

Още: 3Д принтерите – надежда за нов живот

Освен това екипът се справя с неприязънта към аминокиселините с горчив вкус, като ги формулира в консистенция, подобна на желирани бонбони, използвайки естествени съставки, което гарантира по-доброто им приемане от организма.

По време на дискусиите относно бъдещата траектория на проекта Еминоглу изрази намерението на екипа да разпространи своите открития в академични публикации и да кандидатства за проект на Съвета за научни и технологични изследвания на Турция (TÜBİTAK), предвиждащ удобен, замразен, готов за употреба продукт за по-широка достъпност. Екипът вече е започнал процедура за патентоване на своята работа.

Още: Нова технология обещава изграждане на „живи“ домове

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес