Турският светски вестник „Хюриет” съобщи на сайта си, че досегашният главен редактор Седат Ергин е заменен от Фикрет Биля. Ергин напуска, заради „умора” и ще бъде наблюдател, посочва генералният директор на компанията „Хюриет” Вуслат Доган Сабанджи.
Смяната в ръководството на изданието става няколко дни, след като беше публикуван материал по данни на военен източник за положението в армията.
Статията беше възприета от някои читатели като провокация, която показва, че във въоръжените сили може да има саботьори, отбелязва РИА Новости.
Висшето ръководство на страната и генералният щаб нарекоха журналистическия материал неприемлив и клеветнически. Съдът започна разследване на фактите в публикацията въз основа на сигнал на гражданин.
Турският президент Реджеп Ердоган заплаши „Хюриет“, че ще „си плати“ за това, че говори за напрежение между правителството и армията.
В събота прокурори от Истанбул започнаха разследване във връзка с материала, според който армията не е доволна от скорошни действия на властите.
„Нека изясня какво е направено – заглавието, което са използвали, е безочливо“, каза Ердоган. Президентът посочи, че никой няма право да настройва армията срещу правителството. „Който се опита да ни настрои едни срещу други, ще си плати“, категоричен беше държавният глава.
Той също така обяви, че вече е обсъдил въпроса с командира на Генералния щаб на турската армия ген. Хулуси Акар, пише ТАСС.
Статията в „Хюриет“ се основава на съобщения от армейски източници и е написана от Ханде Фират – ръководителка на бюрото на медията в Анкара. Веднага след излизането й Фират беше обвинявана от проправителствени медии в спекулации за преврат.
Парадоксално, именно Фират беше журналистката, изиграла ключова роля за справянето с неуспешния опит за преврат в Турция от лятото на 2016 г., когато в своето предаване по CNN Тюрк осъществи жива връзка с Ердоган през мобилното приложение FaceTime.
Това беше и единственото живо излъчване на президента в нощта на размириците, което той използва, за да призове поддръжниците си да се опълчат на преврата.
Армията отхвърли „неоснователната и преднамерена критика“ на „Хюриет“, която представлява „изопачаване“, целящо да навреди на въоръжените сили, отбелязва още БГНЕС.
В месеците след опита за военен преврат от 15 юли 2016 г. властите в Анкара затегнаха контрола си върху въоръжените сили. Те проведоха и масови чистки в армията и полицията, целящи да премахнат от редиците им привържениците на проповедника Фетхулах Гюлен, смятан за основен организатор на преврата.
Вестник „Хюриет“ е част от медийната група „Доган“, която е собственик на телевизиите „Канал D“ и CNN Тюрк.