Отказът от строителството на „Южен поток” на пръв поглед е свързан изключително със загуби за Русия. Но това далеч не е така. В крайна сметка европейските потребители ще са тези, които ще страдат, а при това самият ЕС отдавна активно възпрепятства строителството му, коментира „Вести”.
Президентът на Русия Владимир Путин по време на своята визита в Турция официално сложи точка по този въпрос.
„Предвид позицията на ЕК, която не способства реализирането на този проект, предвид това, че сме получили разрешение само от съответстващите инстанции в Холандия, вярно, това беше положително решение, но предвид факта, че досега не сме получили разрешение от България, смятаме, че Русия в тези условия не може да продължи реализацията на този проект. Ако България е лишена от възможността да се държи като суверенна държава, то поне да поиска от ЕК компенсации за пропуснатите изгоди”, заяви Владимир Путин.
Вместо това се планира пренасочване на газопровода, като Русия и Турция се договориха за изграждане на тръбопровод през Черно море, каза от своя страна директорът на „Газпром” Алексей Милер.
Капацитетът на газопровода възлиза на 63 млрд. куб.м. годишно, т.е. ще бъде равен на този на „Южен поток”. Турция в момента е вторият най-голям покупател на руски газ след Германия. А от 1 януари 2015 г. Анкара ще получи 6-процентна отстъпка от цената за газа.
На практика газ все пак ще постъпва, но с транзит през Турция, тъй като на страната са й необходими само 14 млрд. куб.м.