След като поне 17 души загинаха след турски въздушни удари по пунктове на сирийската граница, които са под контрола на режима на Башар Асад, турската армия навлезе в Северна Сирия и има данни, че вече е в град Африн. Официално е издадено предупреждение към турските граждани в пограничните райони (например град Газиантеп) да останат по домовете си, докато трае операцията.
Fighting began between Turkey and Syria along the entire front line
— ТРУХА⚡️English (@TpyxaNews) August 16, 2022
The authorities ask Turkish citizens to stay at home during this period pic.twitter.com/31TSllnAMy
При турски въздушен удар край Кобани (това е градът-символ на кюрдската общност в Сирия) бяха убити поне 11 души, но не е ясно кои са жертвите - дали има такива сред военни на Асад или става въпрос само за кюрди, пише NDTV. Официално турската власт коментира за удар, че с него били унищожени "13 терористи" от водените от кюрдите Сирийски демократични сили.
Пред сирийската държавна агенция САНА обаче сирийски военен източник казва, че са убити поне трима сирийски войници и са ранени шестима. "Всяка атака по нашите постове ще срещне моментален отговор", добавя той.
Всичко това се случва, след като в началото на август, на среща в руския курорт Сочи турският президент Реджеп Ердоган обеща на руския си колега Владимир Путин, че Турция ще координира всякакви действия срещу "терористични организации" в Сирия. Но Ердоган поиска от Путин Асад да съдейства за прочистване на градове като Манбидж, където кюрдите владеят положението: Ердоган и Путин: Ще действаме координирано, "Турски поток" е ключов за Европа. Още на 19 юли обаче не беше постигнато официално споразумение между Турция, Русия и Иран за операция срещу кюрдите, която Ердоган искаше с мотив "тероризъм" от страна на забранената в Турция ПКК.
Преди сегашната операция, турският външен министър Мевлют Чавушоглу коментира, че "терористите трябва да бъдат прочистени от Сирия", но и че трябва да има мир между режима на Башар Асад и опозицията като кюрдите, за което Анкара била готова да съдейства. Все още няма официални дипломатически връзки между Турция и Сирия, но в Турция расте напрежението такива да бъдат бързо установени и да се вземе кардинално решение по въпроса с 4 000 000 сирийски бежанци, които сега са на турска територия, коментира Middle East Eye.