Лабораторни резултати са потвърдили, че при химическата атака в сирийската провинция Идлиб на 4 април е бил използван зарин, съобщи турският министър на здравеопазването Реджеп Акдаг.
По думите му в кръвта и урината на жертвите на атаката е открита изопропил-метилфосфонова киселина – метаболит на зарина, пише турският в. „Хюриет“.
Заринът може да бъде вдишан или поет през кожата. Той поразява дихателните пътища и централната нервна система, водейки до парализа на мускулите около белите дробове.
По-рано от министерството посочиха, че при първоначалните изследвания на проби, взети от трима починали сирийски граждани, докарани в Турция за лечение, е станало ясно, че са отровени със зарин. Техните аутопсии са били наблюдавани от експерти на Световната здравна организация (СЗО) и Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО).
Около 30 човека са изпратени за лечение в Турция.
При атаката срещу град Хан Шейхун на 4 април умират най-малко 86 души, сред които деца. Западът обвинява за нападението силите на сирийския президент Башар Асад, който от своя страна отрича обвиненията.
В отговор на атаката на 7 април САЩ изстреляха 59 ракети „Томахоук“ срещу армейско летище, откъдето се предполага, че са излетели самолетите, извършили химическото нападение.