Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Турция: ЕС прилага двойни стандарти и е говорител на терористите

15 ноември 2016, 16:32 часа • 1404 прочитания

В Турция няма никаква заплаха за демокрацията и за независимостта на съдебната система, последният доклад за напредъка към ЕС донесе огорчение и безпокойство, и заключенията в него не могат да се приемат, заяви премиерът Бинали Йълдъръм.

Досегашните критични доклади ние посрещахме с разбиране и направихме необходимото според изискванията, но докато очаквахме ЕС да бъде винаги до нас в борбата с тероризма, Европа пропагандира в полза на ПКК и си позволява да ни преподава уроци по демокрация, посочи Йълдъръм на редовното заседание на парламентарната група на управляващата партия, цитиран от БГНЕС.

Той акцентира на факта, че напоследък се засилват негативните коментари и критики към Турция, но те са неоснователни. Европейските страни не са подкрепили Турция в най-тежкия й момент, какъвто е опитът за преврат от 15 юли и не са се противопоставили с адекватна реакция, напротив, отворили са обятия за кюрдските сепаратисти от ПКК и за организацията ФЕТО, а това правителството й не приема.

ЕС първо трябва да спре с мисията на говорител на терористите, както и да прекрати подкрепата за терористичните групировки и политическите им представители, и да направи своя избор – ще продължи ли общия си път с Турция, или ще предпочете враговете й, настоя премиерът. Според него в страната нито демокрацията, нито независимостта на съдебната система са поставени в опасност, а в същото време продължава борбата с терористичните групировки.

„Отворени сме за всяка правилна критика, но не приемаме целенасочен подход. ЕС повтаря непрекъснато условието да променим закона за борбата с тероризма. Кое налага това при положение, че страната ни премина през опита за военен преврат и с всички сили се стреми да се пребори с терористите. Продължават и критиките по повод свалените депутатски имунитети, но това е практика и в европейските държави в случаите на доказани престъпления. Няма какво да се дебатира тук, не приемаме тези двойни стандарти. Работа на съдебната власт е да решава кога депутатите трябва да бъдат призовани за показания или да бъдат задържани. Има сериозни данни за подкрепа за терористичните организации от тяхна страна, за членство в такива формирования и широка пропаганда. Никой няма право да използва тероризма като оръжие срещу обществото, бил той и депутат. А как ще действа правният ред в Турция, за това нямат право да се произнасят посланиците на европейските страни. Нацията няма да забрави реакцията на дипломатите от страните-членки в ЕС спрямо парламентарната група на /прокюрдската/ Демократична партия на народите“, заяви Йълдъръм.

Той отправи призив към лидера на опозиционната Народно-републиканска партия Кемал Кълъчдароглу да подкрепи исканата от управляващите генерална промяна на конституцията. „Той не иска да разбере същността на поправките и не спира с негативните си изявления пред чуждите медии, с които оклеветява Партията на справедливостта и развитието /ПСР/. Не спря да твърди, че сме щели да променим режима. Дебатът за режима приключи през 1923 г. /когато Ататюрк основава републиката, бел.авт./ и дори да има подобен опит, първо ПСР ще се противопостави. Ние не се стремим към смяна на режима, а към промяна на конституцията и ще оставим народът да вземе решението за това. Вратите ни са отворени за Кълъчдароглу и основната опозиционна партия, но той трябва да побърза, докато влакът не е тръгнал“, коментира Йълдъръм

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес