Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Турция е доволна от примирието в Сирия, ЕС не смекчи позицията си

18 октомври 2019, 07:30 часа • 2870 прочитания

Турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви, че страната е постигнала своята цел, след като Анкара се споразумя с Вашингтон за прекратяването на военната офанзива в Северна Сирия. "Получихме това, което искахме", заяви Чавушоглу пред репортери, цитиран от Ahval.

Турция и САЩ се споразумяха за временно прекратяване на военната офанзива в Северна Сирия, насочена срещу "Отрядите за народна защита" (ОНС), които Анкара смята за клон на обявената от нея за терористична организация кюрдска работническа партия (ПКК).

Примирието ще трае 120 часа, които ще дадат възможност на кюрдските сили да се изтеглят на 30 км от границата. Ако това се случи, Анкара окончателно ще прекрати военните действия в региона.

Вицепремиерът на САЩ Майк Пенс, който разговаря по-рано с турския държавен глава Реджеп Тайип Ердоган заяви, че страните са се съгласили на примирие.

Чавушоглу обаче настоя, че преустановяването на военните действия не е прекратяване на огъня, нито примирие, а само временно спиране. "Операция "Източник на мир" не е спряна, а е на пауза. Това не е прекратяване на огъня. Турция може да спре операцията само след като всички терористични елементи напуснат зоната за сигурност в Сирия", заяви турският външен министър. По думите му примирие може да бъде сключено само от две легитимни страни.

САЩ са обещали да улеснят постепенното изтегляне на кюрдските милиции, както и изземването на тежкото въоръжение и разрушаване укрепленията им, добави дипломатът. "Тази сделка не включва само изтеглянето на терористите от YPG, но също така и конфискацията на оръжията им и демонтирането на укрепления и позиции", каза министърът.

Пенс заяви, че YPG ще се оттегли от демаркационната линия на 32 км (20 мили) южно от турската граница, като заяви няколко пъти, че вече е в ход "организирано изтегляне".

"YPG ни даде многократни уверения, че напускат районите, посочени в споразумението", каза вицепрезидентът на САЩ пред репортери. Град Кобане няма да е включен в зоната за сигурност в Сирия, за която ще отговаря най-вече турската армия.

"В случай, че терористичните елементи се оттеглят, ние ще прекратим нашата военна операция. И докато това се случва, няма да има повече санкции от страна на САЩ. След това, санкциите ще бъдат вдигнати", обясни Чавушоглу.

САЩ ще продължат да са ангажирани дипломатически и хуманитарно, но не военно, в Сирия. Щом бъде постигнато "постоянно прекратяване на огъня", Вашингтон ще оттегли настоящите санкции срещу Анкара и няма да налага други.

Турция и САЩ остават ангажирани в борбата срещу терористичната групировка "Ислямска държава" и всичките им действия ще са насочени само срещу джихадистите. Двете държави обещават да защитават религиозните и етническите общности, както и да опазват човешките права и живот в Сирия.

Лидерите Ердоган и Тръмп може да се срещнат в Белия дом на 13 ноември, като и Анкара, и Вашингтон са положително настроени към подобна среща.

Реакцията на ЕС

След първия ден на Европейския съвет, всички 28 държави се съгласиха с досегашната позиция на ЕС за дейностите на Турция, а именно - външният министър на ЕС Жозеп Борел да предложи конкретни санкции срещу юридическите лица, които правят сондажи за природни богатства в изключителната икономическа зона на Кипър. ЕС потвърждава солидарност с Кипър и прелива от този въпрос към Сирия. Европейската позиция е, че Турция незабавно трябва да прекрати военната операция "Извор на мира" и дава възможност на всяка страна-членка на ЕС да вземе решение дали да наложи оръжейно ембарго на Турция. Кои страни досега го направиха - припомнете си в този материал!

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес