Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън констатира, че днес Вашингтон има лоши отношения с Москва.
В коментар на страниците на в. „Ню Йорк таймс“ държавният секретар очерта основните проблеми пред американската външна политика. На първо място сред тях той постави кризата около Северна Корея и ядрено-ракетните амбиции на Пхенян. В този контекст той отбелязва, че : „Централна съставна част в нашата стратегия по отношение на Северна Корея е убеждаването на Китай да упражнява неговото решаващо икономическо влияние върху Пхенян. Китай наложи определени ключови забрани и санкции, но би могъл и трябва да направи повече.“
След това Тилърсън се спира върху битката на САЩ с тероризма, „Ислямска държава“ и приемането на нова стратегия за Южна Азия, насочена към Афганистан.
„Що се отнася до Русия, нямаме илюзии по отношение на режима, с който си имаме работа. САЩ сега са в лоши отношения с активизираща се Русия, която нахлу в съседни на нея страни като Грузия и Украйна през последното десетилетие и подкопа суверенитета на западните държави, като се намеси в нашите избори и в тези в други държави. Назначаването на Кърт Волкър, бивш посланик в НАТО, като специален представител за Украйна, отразява нашия ангажимент за възстановяване на суверенитета и териториалната цялост на страната. При липсата на мирно разрешаване на ситуацията в Украйна, което трябва да започне с присъединяването на Русия към споразуменията от Минск, не може да се работи с Русия по обичайните начини, предаде БГНЕС.
Докато сме нащрек против руската агресия, ние признаваме необходимостта да работим с Русия там, където взаимните интереси се пресичат. Никъде това не е толкова очевидно, колкото в Сирия. Сега, когато президентът Владимир Путин се ангажира с политическия процес в Женева, подкрепен от ООН, за осигуряване на ново бъдеще за Сирия, очакваме Русия да продължи в тази посока. Убедени сме, че осъществяването на тези разговори ще доведе до създаването на Сирия, освободена от Башар Асад и неговото семейство.“
По отношение на Иран Тилърсън подчерта стъпките на САЩ за „изправяне очи в очи с всички ирански заплахи. Част от тази стратегия предполага възстановяването на съюзи с нашите партньори в Близкия изток, а през ноември помогнахме за възстановяване на дипломатическите отношения между Ирак и Саудитска Арабия. Ние ще продължим да работим с нашите съюзници и с Конгреса, за да проучим възможностите за справяне с много недостатъци на ядрената сделка, като същевременно изградим с еднакви намерения усилия да накажем Иран за нарушенията на ангажиментите за балистични ракети и за нейните дестабилизиращи дейности в региона.“