Броят на хората, страдащи от затлъстяване и наднормено тегло, е нараснал близо четири път в развиващия се свят, достигайки близо един милиард души между 1980 и 2008 година, съобщи Презокеанският институт за развитие (ODI), предаде БГНЕС.
Днес затлъстелите и хората с наднормено тегло са повече в развиващия се свят, отколкото в богатите страни, допълва институтът, базиран в Лондон. Според неговите данни, над една трета от всички възрастни хора в света, 1,46 милиарда души, са затлъстели или са с наднормено тегло.
Между 1980 и 2008 г. броят на хората със затлъстяване или наднормено тегло се е увеличил от 250 на 904 милиона души, а в развития свят е нараснал от 321 на 557 милиона души. "Нарастващият процент на хора с наднормено тегло и затлъстяване в развиващите се страни е тревожен. Ако настоящата тенденция се запази в световен план, ще станем свидетели на огромно нарастване на броя на хората, страдащи от определени видове рак, диабет, инсулт и сърдечен удар, а това ще бъде огромно бреме на обществените здравни системи", заяви представителят на ODI Стив Уигинс.
В доклада се посочва, че процентът на хората с наднормено тегло и затлъстяване е нараснал близо два пъти в Китай и Мексико от 1980 г. насам и с една трета в Южна Африка. Според авторите на изследването затлъстяването се дължи главно на промени в хранителните режими в развиващите се страни, където доходите нарастват, като хората избягват зърнените храни и се хранят с повече месо, мазнини и захар.
Прекомерната консумация на храна, съчетана с увеличаване на заседналия начин на живот, също играят своята роля. "Политиците не трябва да се притесняват да влияят на това какви храни се озовават в чиниите ни. Предизвикателството е да направим здравословните диети жизнени, като същевременно намалим привлекателността на храни с неясна хранителна стойност", заяви Уигинс.