Токсичната среда, създадена поради неотслабващото замърсяване на въздуха в Бангладеш, е отнела около 78 145-88 229 живота през 2019 г., според доклад на Световната банка, публикуван в Дака.
Замърсеният въздух излага на риск всички - от деца до възрастни хора, каза Световната банка, добавяйки, че замърсяването на въздуха е струвало около 3,9% до 4,4% от БВП на страната през същата година. Столицата на Бангладеш Дака беше класирана като вторият най-замърсен град в света от 2018 г. до 2021 г. с нарастващи затруднения в дишането, кашлица, инфекции на долните дихателни пътища, както и депресия и други тежки здравословни състояния. Голямото строителство и постоянният трафик в Дака предизвикват най-високо ниво на замърсяване на въздуха, средно 150% над указанията на СЗО за качество на въздуха, според доклада, пише БГНЕС.
Докладът, озаглавен „Тежко дишане: Нови доказателства за замърсяването на въздуха и здравето в Бангладеш“, оценява въздействието на замърсяването на въздуха на открито върху физическото и психическото здраве. „1% увеличение на експозицията на PM2.5 (прахови частици) над насоките на СЗО за качество на въздуха (AQG) се свързва с 20% по-висока вероятност от депресия“, се казва в доклада.
За влошаване на ситуацията говори и Абдус Салам, професор в катедрата по химия на университета в Дака, който работи и изучава замърсяването на въздуха в страната през последните две десетилетия. Той вярва, че броят на смъртните случаи, дължащи се на замърсяването на въздуха, може да бъде много по-голям от посочения от кредитора на ООН.
„Преди около десетилетие Бангладеш предприе някои мерки и намали замърсяването на въздуха, но сега ситуацията се влоши“, каза той пред медиите.
„Държавните органи не предприемат ефективни и видими действия за подобряване на ситуацията, добави той. „Тухлените пещи допринасят с 12-13% за замърсяването на въздуха, докато газовите емисии от превозни средства, непокритите строителни дейности и трансграничното замърсяване на въздуха са сред основните причини за най-лошия въздух в Дака и други части на страната“, продължи той.
„Замърсяването на въздуха води до промяна на климата, а промяната на климата влошава качеството на въздуха. С течение на времето изменението на климата и урбанизацията допълнително ще засилят замърсяването на въздуха“, каза водещият автор на доклада и здравен специалист на Световната банка, Уамег Асфар Раза.
Здравният сектор трябва да бъде добре подготвен да се справи с неизбежната здравна криза, произтичаща от замърсяването на въздуха и изменението на климата, предложи Раза. В петък Световната банка одобри финансиране от 250 милиона долара за подпомагане на Бангладеш за укрепване на управлението на околната среда и насърчаване на участието на частния сектор в зелени инвестиции.
ОЩЕ: Десетки хиляди на антифренски протест в Бангладеш