Съветът за сигурност на ООН ще проведе извънредна среща в четвъртък, 5 юли, за да обсъди офанзивата на сирийската армия, подпомогната от Русия, срещу бунтовнически групи, която принуди около 300 000 души да избягат, съобщава AFP, цитирана от Агенция "Фокус".
Искането за извънредно заседание е отправено от Швеция, която сега е председател на Съвета. Кувейт също подкрепя идеята.
Според ООН между 270 000 и 330 000 сирийци са избягали от 19 юни насам от извършваните бомбардировки в югозападната провинция Дараа. За срещата в четвъртък Службата на ООН за координация по хуманитарни въпроси ще докладва на 15-те членове на Съвета за хуманитарната ситуация в Дараа, която граничи с Йордания.
Според наблюдателите от базираната в Лондон Сирийската обсерватория за правата на човека най-малко 100 цивилни са били убити, откакто започна офанзивата на 19 юни, а огромен брой хора сега спят под дърветата и в коли в полета и пустини близо до южната граница. Повечето от тях нямат подходящ подслон и вода, като живеят при нечовешките температури от 45 градуса по Целзий. Местни източници заявиха пред партньорите на ООН, че най-малко 12 деца, две жени и един възрастен човек са загинали близо до йорданската граница поради дехидратация, замърсена вода и ухапвания от скорпиони.
Около 164 000 подгонени от офанзивата цивилни жители сега се намират в Куниитра, която граничи с оспорваните Голански възвишения, а 60 000 се намират в близост до граничния пункт Насиб-Джабер с Йордания.
Както Йордания, така и Израел повториха, че границите им ще останат затворени за бежанците, въпреки молбите на агенцията на ООН за бежанците в Аман да "изпълнят международния си ангажимент към хората, нуждаещи се от защита". Йордания, която вече е приютила повече от 630 000 сирийци, настоя, че ситуацията е по вина на враждуващите сили. Израел пък няма дипломатически отношения със Сирия, като предпочита да помага на границата, но не и да приема бежанци.
Нарастващото насилие "показва още един неуспех на страните от конфликта да защитават цивилните граждани и гражданската инфраструктура. Трябва да се увеличат усилията за прекратяване на ескалацията на насилието и да се даде възможност на трансграничния конвой на ООН от Йордания, който е в режим на готовност на границата, да се разгърне възможно най-скоро", заявяват от мисията на Швеция в ООН.