Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Срещата Путин - Ердоган: Какво ще стане?

05 март 2020, 09:00 часа • 5057 прочитания

Руският президент Владимир Путин ще проведе преговори в Кремъл днес, 5 март, с турския си колега Реджеп Ердоган, който ще пристигне в Москва на фона на рязко влошената ситуация в зоната на деескалация в Сирия и по-точно в сирийската провинция Идлиб, предаде БГНЕС.

"Очакванията от преговорите са да се постигне общо разбиране за причините за тази криза, вредните последици от нея и набор от необходими съвместни мерки за нейното по-нататъшно прекратяване", заяви прессекретарят на руския лидер Дмитрий Песков. Той не уточни какъв конкретен набор от мерки може да бъде обсъждан, призовавайки да се изчака резултата от срещата.

По-рано Кремъл отбеляза, че позицията на Русия в предстоящите преговори "ще бъде абсолютно последователна и непроменена". Това вече беше заявено на различни нива от Путин и външния министър Сергей Лавров и от междуведомствената руска делегация, която работи с турските си колеги. Според Песков, Москва отстоява териториалната цялост на Сирия и подкрепя Дамаск в борбата срещу тероризма, като същевременно поддържа ангажираност към споразуменията от Сочи и придава "голямо значение на сътрудничеството с турските партньори".

Говорителят на президента на Руската федерация също отбеляза, че Анкара все още не е изпълнила условията на споразумението от Сочи от септември 2018 година, "в което се посочва, че Турция ще трябва да осигури обезоръжаването на терористите и въоръжената опозиция в Идлиб и изтеглянето на тежкото оръжие и т.н."

Турският президент Реджеп Ердоган заяви пред репортери, че очаква от преговорите в Москва "бързо установяване на примирие". Преди това той увери, че Турция няма апетит към сирийска територия и желание да се укрепи там.

Турският министър на отбраната Хулуси Акар коментира пред парламента настоящата ситуация в Идлиб. Той заяви, че турските войски ще продължат да действат в провинцията "съгласно международното право и по-ранните споразумения" от Астана и Сочи. Освен това, каза той, Анкара очаква Русия, за да изпълни споразумението от Сочи, да окаже своето влияние върху сирийските власти.

Вестник "Сабах" твърди, че двете страни на преговорите в Москва биха могли да подпишат ново споразумение, което ще бъде актуализирана версия на предишния меморандум от Сочи.

Преговорите между Путин и Ердоган ще бъдат тяхната трета лична среща от началото на тази година: те говориха на конференцията за Либия в Берлин на 19 януари и на церемонията по пускането на газопровода "Турски поток" в Истанбул на 8 януари.

Според уебсайта на Кремъл, миналата година Путин е разговарял с Ердоган 12 пъти по телефона - повече, отколкото с други чуждестранни колеги. От началото на 2020 г. президентите на Руската федерация и Турция проведоха пет телефонни разговора, два от които в края на февруари на фона на ескалацията в Идлиб.

Преди голямата среща, Ердоган разговаря и с Еманюел Макрон по телефона - за ситуацията в Идлиб.

Гласът на Башар Асад

Преди голямата среща между Путин и Ердоган, проговори и сирийският президент Башар Асад - човекът, срещу чието управление турският президент твърди постоянно напоследък, че се бори. Той го стори пред "Россия 24", като определи турския и сирийския президент за "братски".

"Сега питам турския народ - какъв ви е проблемът със Сирия? Какъв е този проблем, заради който трябва да умират турски граждани? Какво враждебно действие, голямо или малко, Сирия е извършила против Турция и по време на войната, или преди войната? Няма такова нещо и никога не е имало", заяви Асад.

Още: "Експерти: ЕС трябва да прекъсне всякакви връзки с Турция"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес