10 дни продължиха спасителните операции за изтеглянето на пътниците от руския пътнически кораб „Академик Шокалски”, който заседна в ледовете на Антарктика, съобщиха световните медии.
В спасителната операция се включиха три ледоразбивача - китайски, австралийски и американски, като междувременно китайският ледоразбивач също заседна в леда.
На борда на руския кораб се намираха над 70 души - членове на екипажа, туристи и изследователи. Спасителната операция се координира от Австралийската служба за безопасност на мореплаването (AMSA).
Плавателният съд „Академик Шокалски”, на 2000 км южно от Тасмания, подаде сигнал за бедствие на 24 декември 2013 г. Корабът „Академик Шокалиский” е изпратил SOS-сигнал, че е заседнал на около 100 морски мили източно от френската база Дюмонт Д’Урвил. Незабавно започна спасителна операция, но три дни по-късно, ледоразбивачите все още не бяха достигнали кораба, а в района възникна снежна буря, при което скоростта на вятъра достигна около 50 километра в час, а скоростта на поривите на вятъра - до 70 км в час.
Заради лошото време, китайски ледоразбивач бе принуден да се върне обратно. Австралийският ледоразбивач Aurora Australis достигна на около сто морски мили от руския кораб. С хеликоптер пътниците бяха евакуирани на австралийския кораб. „Китайски хеликоптер е пристигнал на „Академик Шокалски”.
„Опитът на "Сюе-Лун" да маневрира през леда по-рано тази сутрин беше неуспешен. "Сюе-Лун" потвърди пред службата, че е блокиран от лед”, заявиха от Австралийската служба за безопасност на корабоплаването. "Сюе-Лун" няма повреди, а запасите на борда му позволяват на екипажа да издържи няколко седмици.
100% е сигурно че си тръгваме. Много благодарим на всички”, заяви ръководителят на намиращата се на кораба експедиция учени Крис Търни. На 3 януари австралийският товарен кораб „Аурора Аустралис” уведоми Австралийската служба за морска безопасност, че всички 52 пасажери от „Академик Шокалски” са на неговия борд, заяви говорител на АМСА. Австралийският ледоразбивач Aurora Australis, взел на борда си всичките 52 пътници от борда на "Академик Шокалски", се насочи към открито море. Ледоразбивачът плава сред големи ледове и скоростта му е около един възел. Корабът ще се отправи първо към австралийската арктическа база Кейси, след което ще достави пътниците си в Хобарт, Тасмания. Очаква се това да стане не по-рано от средата на януари.
Американският ледоразбивач "Полярна звезда" (Polar Star) се отправя на спасителна операция към заседналите в ледовете руски плавателен съд "Академик Шокалски" и китайския ледоразбивач "Сюе-Лун".
На 4 януари AMSA е отправила запитване към бреговата охрана на САЩ за това дали Polar Star може да се включи в спасителната операция и днес е получила положителен отговор. В момента Polar Star се намира на пристанището в Сидни, където попълва запасите си преди да отплава към Антарктида. Очаква се ледоразбивачът да достигне блокирания "Академик Шокалски" след седмица. „Полярна звезда”, който е на мисия за разчистването на канал, чрез който да се извършват доставки за изследователската база „Станция „Макмърдо”, ще отплава в неделя от Сидни. 122-метровият кораб има капацитет да разбива лед с дебелина до 6 метра.