Докато Западът се занимава с „ваксинален национализъм“ и „мисли само за себе си“, Русия, Китай и Индия „влязоха в играта” и спасяват животи, пише швейцарският всекидневник Neue Zürcher Zeitung (NZZ) в обстоен анализ. Русия и Китай се стремят да подобрят световната си репутация и да разширят икономическите връзки по света чрез „ваксинална дипломация”, а Индия засилва ролята си на регионална сила.
Програмите за ваксинация срещу коронавирус набират скорост по целия свят. Но битката за желаните ваксини продължава, особено за онези страни, които не са успели да си „купят място в горната част на списъка на чакащите, дори за големи пари“, съобщава NZZeitung.
Например Мексико всъщност разчиташе на седмична доставка на ваксина Pfizer/BioNTech. Когато в края на януари американският производител срещна проблеми, Мексико започна да търси алтернативи и бързо ги намери. Китайците бяха най-бързи: на 11 февруари те доставиха в Мексико 2 милиона дози ваксина CanSino. „Нашата вечна благодарност!“ -туитва мексиканският външен министър Марсело Ебрард.
Три дни по-късно от Индия в Мексико пристигнаха 870 хиляди дози ваксина AstraZeneca. А Русия достави 200 000 дози Sputnik V. Ето как китайската, руската и индийската „дипломация на ваксините“ се пресякоха в Мексико. Алжир и Сърбия също се запасиха с дози ваксини от тримата доставчици.
Според Airfinity, общо близо 40 държави са закупили ваксини от Китай и повече от 14 от Русия. Над 35 държави са поръчали ваксината от Индия, според индийското външно министерство. Страните-получатели са разпръснати в различни части на света, повечето от тях в Южна Америка и Близкия изток. Представени са и държавите от Източна Европа. Освен това, както заяви в петък канцлерът Себастиан Курц, Австрия също води преговори за закупуване на ваксини от Русия и Китай.
Както отбелязват авторите на статията, повечето от развиващите се страни с ниски и средни доходи купуват ваксини от Китай, Русия и Индия. В борбата за ваксини от западни производители те си тръгнаха почти с празни ръце, тъй като САЩ, ЕС и други богати държави купиха първите партиди за своето население. Някои са поръчали много повече, отколкото наистина им е необходимо.
Борбата е тежка: в четвъртък Италия блокира доставката на голяма пратка ваксина AstraZeneca за Австралия, използвайки нов механизъм за контрол на износа на лекарства извън ЕС. СЗО разкритикува широко разпространения ваксинален национализъм на италианците.
Китай, Русия и Индия навлязоха в играта, когато Западът започна „да мисли само за себе си”. „Докато COVAX - глобалната инициатива на СЗО за работа с производители на ваксини с цел да се осигури равномерно разпространение - не бъде приложена на практика, тези три държави ще имат пълна свобода на действие.”
Китай, Русия и Индия спасяват животи с дългоочакваните си доставки. В същото време те се опитват да подобрят репутацията си в света. Какви стратегии преследват?
С доставките на ваксини Китай възнамерява да укрепи икономическите връзки с Латинска Америка, Близкия изток и Африка. Ако китайската ваксина е достатъчно ефективна, Пекин ще може да демонстрира напредъка, който е постигнал в здравния сектор, основан на знанието. В момента обаче мнозина се съмняват в защитния ефект на китайските ваксини, тъй като резултатите от третата фаза на клиничните изпитвания все още не са публикувани.
Китай предлага няколко ваксини. Вече се изнасят ваксини от фармацевтични компании Sinopharm, Sinovac и CanSino. Тъй като в момента нарастването на заболеваемостта в самата страна е малко и границите все още не са отворени, правителството може да изчака с ваксинацията на собственото си население. До края на годината трябва да бъдат произведени поне 2,6 милиарда дози.
Спасителят на Москва, Sputnik V, стана първата ваксина срещу коронавирус, регистрирана през август 2020 г. Производството обаче все още е в начален стадий. Следователно, според публикацията, не всички обещани доставки могат да бъдат гарантирани.
Руският фонд за директни инвестиции (RDIF) е подписал договори с Бразилия, Южна Корея, Индия, Китай, Турция, Казахстан и Сърбия за доставка на ваксини в тези страни. На вътрешнополитическо ниво това е важен аргумент срещу обвиненията, че ваксината се продава в чужбина, вместо бързо да инокулира (поставя) собственото си население. Въпреки това, пишат авторите, търсенето в Русия все още е ниско и много руснаци не бързат да вземат решение за ваксинация.
Междувременно развитието на производствените мощности в Русия върви с бързи темпове. Очаква се през март да бъдат произведени общо 30 милиона дози. В средносрочен план някои от тези продукти също могат да бъдат изнесени.
Според авторите на статията, не минава ден без RDIF да докладва на уебсайта си, че определена държава е одобрила ваксината. В момента те са повече от 40. Фондът е подписал договори за доставка на ваксини със страни от Азия, Латинска Америка, Африка, Централна и Източна Европа. В същото време Русия използва дипломация на ваксини, за да защити влиянието си в Централна Азия или на Балканите и да го разпространи в Латинска Америка.
През последните няколко години Индия не спечели много „състезания” срещу Китай. Китай обаче се превърна в световна сила, засилвайки влиянието си в съседните на Индия държави. Индия пак изостава, но в същото време тя активно използва дипломацията на ваксините. От края на януари тя изнася ваксини за Бангладеш, Бирма, Непал и Бутан. Малко по-късно тя започна доставки за Шри Ланка, Афганистан и Монголия. В сравнение с Китай и Русия, които са по-глобални сили, Индия чрез своята дипломация за ваксини се утвърждава предимно като регионална сила, твърди Neue Zürcher Zeitung.
Превод със значителни съкращения: Ганчо КАМЕНАРСКИ