Скорошни сателитни снимки показват, че Северна Корея разширява завода за обогатяване на уран в основния си ядрен комплекс в Йонбьон, като експерти казват, че този ход показва намерение да засили производството на бомбени материали.
Оценката идва след като Северна Корея наскоро повиши напрежението с първите си изпитания на ракети от шест месеца на фона на дългогодишните преговори за ядрено разоръжаване със САЩ.
„Разширяването на завода за обогатяване вероятно показва, че Северна Корея планира да увеличи производството си на оръжеен уран на площадката в Йонбьон с цели 25%“, казаха Джефри Люис и двама други експерти от Института за международни изследвания в Мидълбъри в Монтерей.
Снимките, направени от компанията за спътникови изображения Maxar, показват строителство в район в непосредствена близост до завода за обогатяване на уран в Йонбьон, съобщи "Гардиън".
Сателитна снимка, направена на 1 септември, показва, че Северна Корея е изчистила дървета и е подготвила почвата за строителство, както и че се вижда и багер. Второ изображение, направено на 14 септември, показва стена, издигната, за да загради района, работа върху фундамент и панели, отстранени отстрани на сградата за обогатяване, за да се осигури достъп до новозатворената зона.
Новата площ е приблизително 1 000 кв. м, достатъчно място за настаняване на 1000 допълнителни центрофуги, което би увеличило капацитета на завода да произвежда силно обогатен уран с 25%, се казва в доклада.
Ядрени оръжия могат да бъдат построени с помощта на високообогатен уран или плутоний, а Северна Корея има съоръжения за производство и на двете в Йонбьон. Миналия месец по-ранни сателитни снимки показаха признаци, че Северна Корея възобновява експлоатацията на други съоръжения за производство на оръжеен плутоний.
Северна Корея нарича комплекса Йонбьон „сърцето“ на ядрената си програма. По време на среща на върха с тогавашния президент Доналд Тръмп в началото на 2019 г. севернокорейският лидер Ким Чен Ун предложи да разруши целия комплекс, ако му бъдат премахнати санкциите. Но американците отхвърлиха предложението на Ким, тъй като го разглеждаха като ограничена стъпка за денуклеаризация.
Някои американски и южнокорейски експерти предполагат, че Северна Корея тайно управлява поне една допълнителна фабрика за обогатяване на уран. През 2018 г. високопоставен представител на Южна Корея заяви пред парламента, че се изчислява, че Северна Корея вече е произвела до 60 ядрени оръжия. Оценките за това колко ядрени бойни глави Северна Корея може да добави всяка година варират от 6 до цели 18.
През изминалата седмица Северна Корея изстреля както балистични, така и крилати ракети към морето в изпитания, разглеждани като опит за диверсификация на своите ракетни сили и засилване на способността за атака срещу Южна Корея и Япония, където са базирани общо 80 000 американски войници. Експерти твърдят, че и двата типа ракети могат да бъдат въоръжени с ядрени бойни глави.
Ким заплаши, че ще укрепи ядрения си арсенал и ще придобие по-сложни оръжия, ако Вашингтон не спре с враждебността си срещу страната му, очевидно с позоваване на ръководените от САЩ санкции и редовните военни учения със Сеул.
Но Ким все още поддържа наложения от самия него мораториум върху тестването на ракети с голям обсег, насочени директно към континенталната част на САЩ, което предполага, че иска да запази живи шансовете за бъдеща дипломация с Вашингтон.