САЩ са предложили да продадат на Тайван до 100 броя от най-модерните си ракети за противовъздушна отбрана Patriot. В пакета са включени още радар и помощно оборудване, а сделката е на стойност 882 млн. долара, според съобщение на Държавния департамент, цитирано от Bloomberg.
Офертата е направена в съответствие с разпоредбите на продажба от САЩ за Тайван от 2010 г. Тя е класифицирана като подобрение на по-ранната сделка с потенциална обща стойност от 2,81 млрд. долара. Подобрението няма да промени общата стойност на тази сделка, която тогава разгневи Пекин и доведе до спиране на планирания военен обмен между Тайпе и Вашингтон.
Сега става въпрос за най-модерните ракети Patriot Pac-3. Версията е значително подобрение на почти всички аспекти на оригиналната система за ПВО. Софтуерът и комуникационните настройки са изцяло преработени.
The U.S. has offered #Taiwan to buy up to 100 of the most advanced Patriot Pac-3 air defense missiles, Bloomberg reports.
— NEXTA (@nexta_tv) December 6, 2022
In addition, the U.S. is offering radars and auxiliary equipment for a total of $882 million. pic.twitter.com/dBO1tN8jmO
PAC-3 е и по-маневрена от предишните варианти благодарение на 180 малки импулсни ракетни двигатели на твърдо гориво, монтирани в предната част на ракетата. Те са наречени двигатели за контрол на височината, или ACM, и служат за прецизно изравняване на траекторията на ракетата с целта, за да се постигне способност за поразяване.
MIM-104 Patriot е зенитно-ракетна система, използвана от армията на САЩ и няколко съюзнически държави. Произвежда се от американския отбранителен предприемач Raytheon.
САЩ подкрепя Тайван, откакто Китай започна мащабни военни учения в Тайванския проток и думите на властите в Пекин, че демократично управляваният остров им принадлежи, се превърнаха в реални действия, заплашващи мира в региона. Последната ескалация на напрежението беше отпреди около месец, когато 31 самолета на Народноосвободителната армия на Китай пресякоха мисловната граница и навлязоха в идентификационната зона на противовъздушната отбрана на Тайпе. Преди това същото сториха китайски дронове и кораби.
Пекин засили военните си действия около Тайван от август насам. Тогава председателят на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси оглави делегация в Тайпе. Китай разглежда Тайван като "отцепническа провинция", въпреки че Тайпе се управлява самостоятелно от 1949 г. насам.