Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ хем заплаши Китай заради Северна Корея, хем иска сътрудничество

06 юли 2017, 06:30 часа • 1986 прочитания

САЩ не смятат да продължат да изпълняват търговските си договорености със страни, които сътрудничат на КНДР в нарушение с резолюциите на Съвета за сигурност на ООН. Това заяви постоянният представител на САЩ в ООН Ники Хейли на заседание на Съвета за сигурност, наричайки Пекин основен търговски партньор на Пхенян, предаде БГНЕС.

"Има държави, които си позволяват да търгуват със Северна Корея и даже поощряват и други да го правят в нарушение с резолюциите на СС на ООН. Тези страни искат да запазят търговските си взаимоотношения със САЩ. Това няма да се случи. Нашето отношение към търговските взаимоотношения се променя, когато страните се отнасят несериозно към заплахи в сферата на сигурността“, каза американският дипломат.

Хейли подчерта, че основната тежест за прилагането на санкциите на ООН се пада на Китай. "90% от търговията със Северна Корея е с Китай", отбеляза тя. Хейли подчерта, че Вашингтон внимателно ще следи не само за политиката на Пекин по отношение на севернокорейското ръководство, но и за всяка страна, която реши да има търговски отношения с този режим.

В същото време тя заяви, че САЩ са готови да работят с Китай за урегулиране на ситуацията около Северна Корея. "Ще работим с всяка страна, която вярва в постигането на мир, но няма да повтаряме неадекватните подходи, които ни доведоха до този мрачен ден", предупреди американският дипломат. Според нея досегашните санкции срещу Северна Корея са се оказали недостатъчни, за да принудят Пхенян да промени политиката си. Ето защо САЩ ще внесат предложение за засилване на досегашните санкции на ООН. Те са подкрепени от Франция за такава нова резолюция. Германия също поиска засилване на политическия и икономически натиск върху Северна Корея.

“Изстрелването от страна на Северна Корея на междуконтинентална балистична ракета представлява явно военно предизвикателство“, каза тя пред Съвета за сигурност на ООН.

По думите на Хейли международната общност може да отреже основните източници на твърда валута за КНДР, включително и да въведе нови ограничения за доставките на нефт, да засили въздушните и морски ограничения и да приложи насочени санкции спрямо "високопоставени официални лица, които имат отношение към ракетно-ядрената програма на Пхенян".

Русия и Китай - против военно решение

Русия е против нови санкции срещу Северна Корея, както поискаха САЩ и Франция. Москва счита военната опция за неприемлива. Това стана ясно от становището на Русия в спешно съвещание на СС на ООН. "Всички трябва да приемат, че санкциите няма да решат проблема", каза заместник постоянният представител на Русия Владимир Сафронков. Той добави, че всеки опит да се обоснове военно решение е неприемливо.

Китай, който е единственият съюзник на Северна Корея, също потвърди, че смята военно решение на кризата за неприемливо. "Китай винаги твърдо се е противопоставял на хаоса и конфликта на Корейския полуостров. От тази гледна точка едно военно решение не трябва да се разглежда като вариант", каза постоянният представител на Китай в СС на ООН Лю Цзеи.

КНДР обяви във вторник (4 юли), че е извършила първи успешен опит с изстрелване на междуконтинентална балистична ракета. По нейна информация ракетата е достигнала максималната височина на полета от 2802 м и разстояние – 933 км. По данни на министерството на отбраната на Русия ракетата е стигнала височина 535 км и разстояние около 510 км. Това означава, че е постигнат среден обхват, уточняват от руското военно ведомство.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес