Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

С тестването на балистична ракета през нощта Индия изпрати недвусмислен сигнал до Китай

28 октомври 2021, 10:44 часа • 3086 прочитания

Министерството на отбраната съобщи, че Индия е изпробвала балистична ракета, способна да носи ядрена бойна глава на разстояние до 5 000 км, което медиите нарекоха "неумолим сигнал" към Китай, тъй като двете страни продължават да са в граничен спор.

Ракетата "Агни-5" беше изстреляна от остров Абдул Калам край източния бряг на Индия късно в сряда и се приводни в Бенгалския залив.

"Успешното изпитание е в съответствие със заявената политика на Индия за "надеждно минимално възпиране, което е в основата на ангажимента за неупотреба на ядрени оръжия за първи ядрен удар", се казва в изявление на министерството на отбраната.

17-метровата ракета е тествана няколко пъти преди това, но не и през нощта, а местните медии заявиха, че избраното време е имало за цел да изпрати сигнал до Пекин.

Напрежението с Китай е голямо, откакто през юни 2020 г. 20 индийски войници загинаха при сблъсъци на спорната граница в Хималаите. Оттогава ядрените съседи укрепиха границата с десетки хиляди допълнителни войници.

През последните години Индия задълбочи сътрудничеството си в областта на отбраната със западните държави, включително в рамките на Четворния съюз със САЩ, Япония и Австралия. В същото време Ню Делхи е основен купувач и на руска военна техника като поръча системата за противоракетна отбрана С-400 на Москва на стойност 5,4 млрд. долара въпреки заплахата от санкции от страна на САЩ.

Този месец "Файненшъл таймс" съобщи, че Китай е тествал хиперзвукова ракета, която е обиколила Земята в ниска орбита, преди да се спусне към целта си, която обаче пропусна. Пекин отрече информациите, като настоя, че става въпрос за рутинно изпитание на космически апарат за многократна употреба.

Хиперзвуковите ракети са новата граница в ракетните технологии, тъй като летят по-ниско и са по-трудни за откриване от балистичните ракети, могат да достигат цели по-бързо и са маневрени. Съединените щати, Русия, Китай и Северна Корея са тествали хиперзвукови ракети, а няколко други страни разработват тази технология - включително Индия.

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес