Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия се изтегля от Южен Кавказ: "Или не може, или не иска да охранява"

03 септември 2023, 17:41 часа • 9301 прочитания

Арменският премиер Никол Пашинян заяви, че Русия се изтегля от Южен Кавказ. Става въпрос за Лачинския коридор - 6-километровия път на територията на Азербейджан, който свързва Армения и Нагорни Карабах, спорната територия между Баку и Ереван. Този коридор вече не се охранява от Москва.

Защо?

„Виждаме, че Русия сама напуска региона поради стъпките, които предприема или не предприема“, каза Пашинян в интервю за италианския вестник La Repubblica, излъчено от Обществената телевизия на Армения.

Още: ЕС предлага план за отваряне на Лачинския коридор, свързващ Армения и Нагорни Карабах

Според премиера „Лачинският коридор, който трябваше да бъде под контрола на руските миротворци, не е под контрола" им.

„Може да има две причини: или Руската федерация не може, или не иска да запази контрола над Лачинския коридор“, каза Пашинян, цитиран от БГНЕС.

Снимка: Getty Images

Затварянето на Лачинския коридор

Лачинският коридор, който е единственият път от Нагорни Карабах към Армения, остава затворен. Според арменската страна той е бил блокиран на 12 декември 2022 г. от група азербайджанци, след което Баку официално е установил контролно-пропускателен пункт на границата с Армения - близо до моста Хакари.

Още: Ереван: Азербайджанската армия стреля по арменски позиции до град Сотк

След престрелка между арменски и азербайджански граничари на 15 юни тази година Баку забрани доставката на каквато и да е хуманитарна помощ за Нагорни Карабах. Ереван обвинява Азербайджан в причиняване на хуманитарна криза, което от Баку отричат.

Според азербайджанското външно министерство "широкомащабната злоупотреба с Лачинския път от страна на Армения през последните три години е наложила легитимните и законни действия на Азербайджан за създаване на граничен контролно-пропускателен пункт".

Още: Познат сценарий на Кремъл: Какво стои зад доклада за "геноцида" в Карабах?

Напрежението между Армения и Азербайджан

Отношенията между бившите съветски републики са напрегнати от 1991 г., когато арменските военни окупират Нагорни Карабах - територия, международно призната за част от Азербайджан.

Още: Азербайджан отрече за стрелбата в Армения, ЕС се оплете в позицията си

Въпреки продължаващите преговори за дългосрочно мирно споразумение, през последните месеци напрежението между Азербайджан и Армения нарасна заради пътя за Лачин. Руската мироопазваща мисия трябваше да е стожер в региона, но претърпя пълен провал, особено след началото на войната на диктатора Владимир Путин в Украйна.

След като руснаците не успяха да гарантират сигурността, Европейският съюз и САЩ се възползваха в опит да посредничат за мир и прекратяване на огъня. ЕС дори прати мисия в района.

Още: Мир в Нагорни Карабах: Армения се кланя на руския цар, Азербайджан - не

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес