Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия намери решение как да транспортира и доставя масово ваксината "Спутик V"

16 ноември 2020, 16:01 часа • 3697 прочитания

Русия намери решение как да транспортира големи количества от ваксината Спутик V на големи разстояния. Разработчиците са се насочили към процес, използват при производството на космическите храни, съобщава Reuters.

Става дума за т.нар. лиофилизация или процес на дехидратация, който обичайно използван за съхраняването на разваляващи се продукти или за пакетирането им във вид удобен за транспортиране. Лиофилизацията работи на принципа на замразяването на продукта и после намаляване на налягането в околната среда, така че съдържимата замръзнала вода в продукта да сублимира директно от твърдо в газообразно състояние. Лиофилизацията се прилага в хранително-вкусовата промишленост (особено за приготвяне на космическа храна), дентална медицина (за тъканно възстановителни материали), фармацевтиката (например в производството на ваксини), биотехнологиите, криобиологията и други.

Русия очаква да произведе главно такива дози на ваксината Спутник V до пролетта, каза висш служител пред агенцията, премахвайки по този начин необходимостта от транспорт при свръхниски температури. Това е част от амбициозния план на Кремъл за масова ваксинация на населението. 

Разработчиците на ваксини в световен мащаб се опитват да измислят как да транспортират и съхраняват флаконите си, някои от които трябва да се съхраняват в специализирани фризери при изключително ниски температури. Това предизвикателство пред логистиката на която и да е ваксина влезе в полезрението на обществото след като от BioNTech и Pfizer обявиха, че тяхната разработка трябва да бъде изпратена и съхранявана при минус 70 градуса по Целзий - предизвикателство дори за най-модерните болници в САЩ.

Заради тази сложност и по-бедите страни отпадат от надпреварата при закупуването от спасителните дози.

Транспортът е належащ въпрос за Русия, която има много отдалечени населени места и вече е започнала да разгръща програма за масова ваксинация  на медицинските работници на първа линия в цялата страна, въпреки че изпитанията на Спутник V върху хора все още не са завършили.

Независимо дали са превозени с камиони през Сибир или прелетени до далечните краища на Арктика, флаконите на течната руска ваксина трябва да се съхраняват при минус 18 градуса по Целзий или по-ниска температура, според Института Гамалея, разработил ваксината.

В момента обаче в Русия се тества и вариант на Спутник V, след лиофилизация, при който течната ваксина е суха, бяла маса, която може да се съхранява при нормални температури в хладилника от 2 до 8 градуса по Целзий (35,6-46,4 ° F). След това се разрежда преди инжектиране.

До момента Русия не е разкривала колко дози лиофилизирана ваксина планира да произведе. Но Кирил Дмитриев, ръководител на Руския фонд за директни инвестиции (RDIF), който подкрепя и пуска на пазара ваксината, заяви пред Reuters, че скоро това ще бъде основният фокус.

"Очакваме, че приблизително от февруари ще преминем основно към лиофилизирана форма", каза той. „Голяма част от дозите, ако не и мнозинството, ще бъдат специално под тази форма."

"Проведохме опити, които потвърждават, че имунният отговор към лиофилизираната форма е същият като на стандартната форма на ваксината.", каза той.

Междинните резултати за ваксината в течна форма показаха, че изстрелът е 92% ефективен.

Водещият учен от института "Гамалея" Александър Гинцбург заяви в интервю за информационната агенция по-рано тази година, че този метод не е бил предпочетен в началото, защото е по-скъп и отнема повече време.

Сега Дмитриев заявява, че процесът не е значително по-скъп и че основното ограничение е времето, необходимо за придобиване на допълнително оборудване.

Русия планира да произведе около 2 милиона дози Спутник V тази година, като до пролетта иска да достигне до 15 милиона дози на месец.

Договори, видени от Reuters в държавния тръжен регистър, показват, че Институтът „Гамалея“ е поръчал материали от лабораторния доставчик Dia-M да се използват за опаковане на 2,9 милиона дози от ваксината в течна форма и 720 000 дози лиофилизирани. Поръчката трябва да бъде изпълнена до 21 декември.

Министерството на здравеопазването, което контролира института "Гамалея", не коментира договорите. Dia-M също не отговори на искане за коментар от страна на агенцията.

Лиофилното сушене, ако се прилага широко, може да даде предимство на Русия на някои пазари за износ. Здравният секретар на бразилския щат Баия каза пред Reuters, че е изключил закупуването на ваксината, произведена от Pfizer и BioNTech, тъй като те изискват ултра студени фризери за транспортиране. Щатът подписа договор с Русия за 50 милиона дози Спутинк V през септември.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес