Русия и Китай наложиха вето на проекторезолюция на САЩ за израелско-палестинския конфликт.
САЩ призоваха за паузи в битките, за да се позволи достъп на хуманитарна помощ, защита на цивилни и спиране на въоръжаването на „Хамас“ и други екстремисти в Ивицата Газа. Американският проект за резолюция осъжда „Хамас“ като терористична организация и признава правото на Израел на самоотбрана. В документа се призовава и за незабавно освобождаване на всички заложници и оказване на помощ на цивилното население.
Първоначалният вариант на текста шокира много дипломати, пише Reuters - защото е бил мъглив за правото на Израел да се защитава и заради искането Иран да спре финансирането на милитаристични групировки, както и заради липсата на уточнение за хуманитарна помощ. Впоследствие е имало редакции и то немалки, което беше отбелязано от посланика на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфилд с думите: "Послушахме всички". Затова и тя изрази разочарование от резултата при гласуването.
ОЩЕ: ООН определи ситуацията в Газа като „катастрофална“
10 членове на Съвета за сигурност гласуваха "за", ОАЕ - "против", Руската федерация и Китай наложиха вето. Бразилия и Мозамбик се въздържаха. За да бъде приета дадена резолюция, трябват 9 от 15 гласа и да не бъде налагано вето.
Русия предложи алтернативна проекторезолюция, която призовава за по-широко прекратяване на огъня, но тя не получи необходимия брой гласове - спечели само 4 от общо 15. Руският представител в ООН Василий Небензя обвини САЩ, че с резолюцията им дават "зелена светлина" за наземна операция на Израел в Газа. А Китай обясни, че проектотекстът не отговарял на необходимостта от спиране на огъня в Газа - това не било просто дипломатически термин, а истинска необходимост на живот и смърт.
ОЩЕ: САЩ спряха резолюция за пауза на войната в Израел
Терористична благодарност
"Хамас" благодари на Русия и Китай за "провала" на американската резолюция, "ориентирана към окупацията".
Ръководителят на политическото бюро на движението Хамас Исмаил Хания изрази своята благодарност към всички страни в и извън Съвета за сигурност, които "призоваха за прекратяване на агресията срещу нашия палестински народ в ивицата Газа".
На 27 октомври се очаква гласуване на резолюция за спиране на огъня в Газа от Генералната асамблея на ООН. Там никой няма право на вето, но и резолюцията представлява препоръка, а не задължение.
ОЩЕ: Кой е Исмаил Хания – лидерът на "Хамас"?