Руският главен прокурор Игор Краснов се обяви за обмяна на опит с Иран в борбата с "масовите безредици". Той пристигна на официална визита в Техеран във вторник по покана на колегата му Мохамад-Джафар Монтазери, съобщи базираната в Лондон независима телевизия Iran International.
Страните подписаха два документа за сътрудничество по правни и съдебни въпроси. Иранският главен прокурор заяви, че "позициите на Техеран и Москва са много близки по много въпроси и това налага укрепване на връзките".
#Russian Prosecutor General Igor Krasnov advocated an exchange of experience with #Iran in the fight against "mass unrests".
— NEXTA (@nexta_tv) December 14, 2022
In Iran, two people were executed the other day for participating in protests. pic.twitter.com/Nw0q0BbKgO
Всичко това се случва, след като иранският режим извърши две публични екзекуции срещу арестувани протестиращи, а вчера в Техеран бяха осъдени още 400 демонстранти. Издадените смъртни присъди към момента са 11, включително двете изпълнени.
Отделно - Русия и Иран задълбочават сътрудничеството си във военния сектор, като Москва продължава да получава доставки на дронове камикадзе от Техеран. Властите в страната от Близкия изток заявиха, че ще пращат ракети на диктатора Владимир Путин, но ООН ги заплашва с нови санкции и затова се планира намаляване на обсега на оръжията, с което Иран да се придържа към резолюция на Съвета за сигурност на ООН.
ОЩЕ: Иран ще праща ракети на Русия, но намалява обсега им заради заплахата на ООН от санкции
Протестите в Иран продължават, а координаторите планират мащабни демонстрации в следващите дни, за да почетат паметта на обесения 23-годишен Мохсен Шекари в столицата Техеран. В Кередж също се очакват големи протести. Вчера имаше най-малко 8 демонстрации в пет провинции, отчитат от американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).
В ежедневния си анализ експертите акцентират върху три члена от законопроект, одобрени от Парламентарната комисия по правосъдие и право. С тях се създава полицейска служба за деца и юноши. Полицейските сили ще са под ръководството на иранските правоприлагащи органи в рамките на Министерството на вътрешните работи.
Някои правозащитни организации изчисляват, че служителите на силите за сигурност са убили най-малко 68 деца при потушаването на протестите от средата на септември насам. Създаването на полицейски сили, предназначени за деца и юноши, вероятно ще отнеме няколко месеца и може да подскаже, че режимът разглежда протестите сред иранската младеж като дългосрочна заплаха.
Освен това върховният водач Али Хаменей смени ключови духовници, вероятно за да подобри усилията си за идеологически контрол върху служителите в сферата на сигурността. На 13 декември висшият изповедник Абдоллах Хаджи Садеги назначи трима нови духовници на важни ръководни постове в организацията "Басидж" – съставна част от Иранската революционна гвардия.
Али Хаменей поддържа мрежа от представители на духовенството като Хаджи Садеги, които наблюдават всички ешелони на държавните служби за сигурност и действат като политически комисари. Те контролират идеологическо-политическото обучение на службите, разпространението на пропагандата, духовната ангажираност на служителите и се стремят да гарантират подчинението на службите на волята на върховния лидер.