„Масата, на която може да се постигне споразумение за прекратяване на огъня, не съществува. Не бих казала, че вървим към този апокалиптичен сценарий на Световната война, но кризата се в региона се задълбочава и последиците са непредвидими.“ Това заяви пред bTV бившият посланик на България в Израел Румяна Бъчварова.
„Днес – една година след нападението на „Хамас“, въпросите за бъдещето на света са повече, отколкото бяха тогава. И е много трудно да им бъде отговорено. Толкова тектонични събития се случиха в световната политика в този период, че факторите, които влияят на възможния изход са много, а той не се очертава към този момент“, допълни тя.
Още: Борел за конфликта в Близкия изток: Решението е взаимно признаване
„Основната мисия на Израел е битката с тероризма. Тази държава е създадена, за да гарантира сигурността и живота на своите граждани, на цялото еврейство, което пострада по времето на Холокоста. Израел е длъжна да продължи усилията си в борбата с тероризма“, смята Бъчварова.
По думите ѝ, що се отнася до тероризма, Израел е държавата, която е най-напред в технологично, тактическо и политическо отношение. „Това е фактор, който оказва сдържащ ефект върху глобалните терористични организации. На място обаче очевидно не могат да се преодолеят. Тероризмът действа на различни нива. Израел е много добра на глобално ниво“ , каза бившият посланик.
Още: 120 цели за 60 минути: Израел с мощна атака по обекти на "Хизбула" в Южен Ливан (ВИДЕО)
Според нея България трябва да се притеснява от косвените последици, до които ще доведе конфликтът в Близкия изток. „Ние сме относително близо до този регион. Пряка заплаха може да се каже, че няма. Но косвените последици – цялата атмосфера на международните отношения ще бъде променена след този конфликт. Виждаме навлизането на нов тип въоръжение, нов тип атаки, други стратегии и групиране на политически сили“, каза още Бъчварова.
„За този конфликт няма образ на мира. Все още не е измислен. Конфликтът в Израел и региона се отразява на целия свят. Това показва колко е дълбок“, допълни тя
Още: Румяна Бъчварова: Един от големите въпроси е съдбата на ядрените съоръжения на Иран