Според Сергей Павлович, един от най-прочутите рускоговорящи хакери, "е много по-лесно да хакнеш едни избори, отколкото eBay или банкова система".
Беларуският киберпрестъпник започнал да се упражнява в хакерство от ранна възраст и на 20 години вече печелел по $100 000 месечно, превръщайки информацията от крадени кредитни карти в пари в брой. В годините след 2000 г. той е една от водещите фигури в руския и източноевропейския подземен кибер свят.
Днес 33-годишния Павлович, който има зад гърба си 10 години зад решетките, разкрива подробности за агресивната хакерска активност от страна на Кремъл.
Москва отрича твърденията за кибер вмешателство в президентските избори в САЩ или тези в други европейски държави. Павлович отказва да коментира хакването на американските избори, но споделя, че достъпът до правителствени и държавни организации става все по-лесен заради новите приложения, които се разработват всеки ден.
"Всичко, което е създадено от човек, може да бъде унищожено. Можеш да създадеш най-перфектната система за компютърна защита, но "недоброжелатели" ще звъннат на администратора и използвайки някакво извинение или предтекст, ще му измъкнат паролата", заявява Павлович. Според него тази схема допълнително се улеснява от факта, че хората често използват едни и същи пароли за всичките си акаунти.
"Най-трудно се хакват търговски банки, онлайн системи за плащане, центрове за обработка на данни, системи от банкомати и големи търговски портали като eBay, тъй като те могат да си позволят да наемат повече квалифицирани специалисти, които да се грижат за сигурността", допълва той.
"Не че това спира руските хакери. В един момент те успяват да хакнат всички тези неща", категоричен е Павлович, цитиран от Guardian.
Той е на мнение, че бившите му колеги са едни от най-добрите в света. "Те не работят по инструкции или според някакви правила - подхождат нестандартно и намират начин да пробиват системите за сигурност много бързо", заявява Павлович.
След излизането си от затвора през 2015 г. той твърди, че вече не се занимава с хакерство.
В активната си дейност обяче признава, че нито той, нито колегите му, в продължение на дълъг период от време, са смятали, че вършат престъпление. За нас това беше игра, допълва той.
Както и днешните хакери, Павлович е използвал онлайн форуми, за да се усъвършенства и да обменя опит и знания. Уебсайтът му стартирал през 2001 г. в Украйна и бил описван като "най-внушителното сборище на крадци на карти, хакери и киберпрестъпници, което интернет някога е виждал".
Почти всички използвани данни от крадени кредитни карти принадлежали на американци. Това намалявало риска от привличане на вниманието на местната полиция, както и създавало впечатление за престъпление без жертви.
"Наречете го патриотично, ако искате. Не помня кога установихме правилото, но всички го спазваха - никога не кради от своите хора", допълва Павлович.
Разказът на един руски хакер: По-лесно е да хакнеш избори, отколкото eBay
03 април 2017, 11:18 часа • 1957 прочитания
Десислава Любомирова
Отговорен редактор