Сирийският временен президент Ахмед ал Шара, по-известен като Абу Мохамед Ал Джолани, проведе първия си официален разговор с руския диктатор Владимир Путин на 12 февруари, което подсказва, че Сирия се стреми да поддържа бъдещи отношения с Москва, дори ако се стигне до пълно изтегляне на руските военни активи от страната: Сирия допусна запазване на руските военни бази: "В политиката няма постоянни врагове".
Путин и Джолани не са стигнали до сделка за руските военни бази
Кремъл съобщава, че Путин и Джолани са обсъдили преговорите за правата на руските бази в Сирия, проведени между правителството в Дамаск и руската делегация, която посети сирийската столица на 28 януари. Тази делегация не успя да постигне споразумение, а и не изглежда разговорът на Джолани с издирвания от съда в Хага руски диктатор да е довел до сделка за продължаващото военно присъствие на руснаците в ключовата военновъздушната база в Хмеймим и военноморската в Тартус.
President of Syria Ahmed Al Sharaa performed Umrah in Masjid Al Haram, Makkah 🕋 pic.twitter.com/bDj4XSMr2E
— Halal Nation 💌 (@HalalNation_) February 3, 2025
Още: Сирия поиска от Русия компенсации "за възстановяване на доверието"
Директната комуникация между Джолани и Путин обаче подсказва, че сирийското временно правителство ще продължи да се опитва да поддържа отношения с руското и че преговорите за базите не са приключили, анализира американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW). При режима на Башар Асад, който се срина през декември 2024 г. след офанзивата на бунтовниците, водени от "Хаят Тахрир аш-Шам", Русия разполагаше с 6 военни бази в близкоизточната държава. Москва подкрепяше властта на Асад и му даде убежище. Напоследък се наблюдава необичайна активност, особено в пристанище Тартус, където беше прекратен и инвестиционен договор с Москва: Сирийското пристанище Тартус прекратява договора си за инвестиции с Москва.
През последните дни високопоставени сирийски служители заеха по-положителна позиция спрямо Русия, дори когато руските сили продължаваха да се изтеглят от сирийска територия.
Сирия иска отмяна на западните санкции, Путин подкрепя
Според официален доклад на сирийското правителство Джолани е подчертал „силните стратегически отношения“ между двете държави по време на телефонния разговор с Путин. Временният сирийски министър на отбраната Мархаф Абу наскоро каза, че страната му е отворена за руски военновъздушни и военноморски бази в Сирия, ако има „ползи“ за Дамаск. Публичната позиция на сирийските официални лица спрямо Русия предполага, че Сирия ще продължи да си сътрудничи с нея - особено на фона на надеждите западните страни да отменят санкциите, наложени на режима на Асад.
Снимка: Getty Images
По време на разговора Путин е подчертал необходимостта от отмяна на икономическите санкции срещу Сирия, като е повторил призива на руския заместник-министър на външните работи и специален представител на президента за Близкия изток и Северна Африка Михаил Богданов към няколко неуточнени държави да отменят всички едностранни санкции, наложени на Дамаск.
Руски пропагандист: Джолани е "ужасен терорист", а Путин му се обади
Интересен прочит на срещата направи военнопропагандният Telegram канал "Рибар", поддържан от бившия говорител на руското военно министерство Михаил Звинчук. Той посочва, че преди 7 години руското министерство на отбраната е съобщило за това, че Абу Мохамед Ал Джолани, "тогава ръководител на новосъздадената терористична организация „Хаят Тахрир аш-Шам“, от която стърчаха ушите на не по-малко терористичната „Ал Кайда“", е бил на крачка от смъртта, губейки ръката си. "Днес руският президент Владимир Путин е разговарял с него, като е обсъдил съдбата на базите на руските въоръжени сили на територията на Сирийската арабска република", пише "Рибар", наричайки Джолани "ужасен терорист".
Снимка: пристанище Тартус, OSINT Technical
"Друг е въпросът, че това се случи много бързо след падането на режима на Башар Асад. Да, несъмнено контактите от посещението на Богданов станаха официални, но тук веднага скочихме на нивото на Владимир Путин, което, меко казано, изглежда много странно (най-вече от информационна гледна точка). Но отново остава въпросът: по чия инициатива се е състоял телефонният разговор? От страна на Русия или от страна на новия сирийски президент? Защото едно е да отговориш на молба от другата страна, а съвсем друго е да си първият, който поема инициативата. И ми се иска да вярвам, че на фона на изграждането на отношенията с новите сирийски власти този разговор ще доведе до нещо. Защото засега подобна стъпка се възприема, меко казано, противоречиво", критикува Звинчук.
Още: След дъжд - качулка: ЕС ще говори с новата власт в Сирия за закриване на руските бази