На фона на големите горски пожари, премиерът на Австралия Скот Морисън каза, че страната може да увеличи емисиите на въглероден диоксид, които изпуска в атмосферата, без това да се отрази на природното бедствие, пише британският вестник The Guardian.
Още: Турски учен: Има риск от вулканично изригване край Измир
Още: Путин и Си ще си разменят визити. Русия е доволна: "Тръмп мисли като нас" (ВИДЕО)
Морисън каза, че няма директна връзка между изпускането на парникови газове и необичайно големите пожари на континента, уточнява БГНЕС.
Премиерът беше принуден да коментира пожарите и климатичните промени под натиск от коалиция на бившите директори на пожарни служби, които обвиняват кабинета, че не е обърнал достатъчно внимание на проблема. Той каза, че е "обърнал внимание" на мнението на пожарникарите, че властите не са били подготвени за мащаба на природното бедствие, но отказал да се срещне с ръководителя на сдружението, защото вече бил получил съвет от настоящи пожарникари.
"Австралия изпуска 1,3% от парниковите газове в атмосферата. Теориите, че нашите действия се отразяват на конкретни пожари, дали на наша територия или другаде по света, не пасват със заслужаващите доверие научни доказателства", каза Морисън по телевизията.
Още: 10 години затвор за мъжа, хвърлил бомба по бившия премиер на Япония (ВИДЕА)
Още: Обилният снеговалеж затвори училищата в седем града в Турция
Връзката между изпусканите в атмосферата парникови газове и повечето пожари е сложна, но според престижни научни институти такава връзка има. По-топлото време повишава броя на дните всяка година, в които има високи или екстремни рискове от пожари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сирия и Русия: Кой от кого ще спечели?
Още: В Тайланд: Заловиха онлайн измамници, прибрали 187 млн. долара
Реакцията на Австралия на промените в климата е определяна от експерти като една от най-лошите в света. Откакто правителството на премиера Абът премахна глобите за изпускане на въглероден диоксид в атмосферата през 2014 година, количествата, отделяни от Австралия, се увеличават непрестанно.
По-рано Скот Морисън заплаши, че кабинета предвижда специални мерки срещу протести на екоактивисти и последвалите вторични бойкоти.