Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правозащитници: Турската полиция измъчва заподозрени в грабеж след земетресенията

05 април 2023, 09:47 часа • 1630 прочитания

Турските сили за сигурност са подложили на изтезания и други форми на малтретиране заподозрени, арестувани заради мародерства след опустошителното земетресение през февруари, съобщиха правозащитни групи.

В съвместен доклад "Амнести" и "Хюман райтс уоч" (ХРУ) обвиниха турската полиция и въоръжените сили, че използват извънредното положение, обявено от президента Реджеп Тайип Ердоган след земетресението, като "разрешение за изтезания".

В отговор преди публикуването на доклада турското министерство на правосъдието заяви, че Анкара има "нулева толерантност" към изтезанията, но отхвърли констатациите, без да отговори конкретно на тях, заявиха от „Амнести” и ХРУ.

В доклада се посочва, че едно лице е починало в ареста, след като е било измъчвано.

В него се казва, че всички инциденти са станали в 10-те провинции, обхванати от извънредното положение, но най-вече в град Антакия, провинция Хатай, един от най-засегнатите райони от земетресението на 6 февруари.

Хю Уилямсън, директор за Европа и Централна Азия в ХРУ, заяви, че те са "шокиращо обвинение за практиките на правоприлагащите органи".

"Служителите на правоприлагащите органи възприемат извънредното положение във връзка с природното бедствие като разрешение за безнаказано изтезание, малтретиране и дори убийство", добави той в изявление.

Естер Мейджър, старши съветник по проучванията в европейския офис на Амнести Интернешънъл, заяви пред АФП: "Ние признаваме размера на случилата се катастрофа, но в този контекст извънредното положение не трябва да води до беззаконие и безнаказаност, до изтезания и друго лошо отношение."

"Прибягване до забранени средства"

Групите заявиха, че са интервюирали 12 жертви на предполагаеми изтезания и други форми на малтретиране и са прегледали видеоматериали за 13 такива случая, включващи 34 жертви от мъжки пол.

Те заявиха, че в четири случая жертвите са сирийски бежанци и нападенията носят признаци на допълнителна ксенофобска мотивация.

В доклада се констатира, че в повечето случаи жертвите не са били отвеждани в официален арест, а са били бити или принуждавани да лежат или да коленичат, докато са били ритани, удряни и псувани продължително време. Само в два случая е имало последващо разследване.

Един турчин, Ахмет Гюрешчи, на 27 години, умира, след като е арестуван заедно с брат си Сабри и след това е подложен на изтезания, включително опит за изнасилване с полицейски палки.

По-късно Сабри Гюрешчи е освободен в очакване на разследването, а оттогава трима жандармеристи са отстранени от длъжност заради смъртта на брат му, твърдят правозащитните групи.

Макар да подчертава политиката на Турция за нулева толерантност към изтезанията, Министерството на правосъдието заяви на правозащитните групи, че констатациите им са "неясни твърдения, лишени от фактическа основа" и не ги разглежда пряко.

Ема Синклер-Уеб, заместник-директор на ХРУ и директор за Турция, заяви, че 13-те случая, документирани от групите, представляват само "върха на айсберга".

"Трябва да признаем, че е имало предизвикателства в областта на сигурността, с кражби и грабежи", каза тя пред АФП.

"Начинът за справяне с това, обаче, не е да се прибягва до напълно забранени средства, като един от случаите доведе до смърт при задържане."

Земетресението с магнитуд 7,8 по Рихтер и вторичните трусове отнеха живота на повече от 55 000 души в Югоизточна Турция и части от разкъсваната от война Сирия.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес