Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правителствените тролове на Китай изливат невероятно количество постове

21 май 2016, 10:20 часа • 1331 прочитания

Китайските правителствени „тролове” заливат социалните мрежи в страната с 488 милиона публикации на година. Това сочи изследване на американския университет Харвард, предаде БГНЕС.

Изследването е базирано на изтекли през 2014 г. списъци с псевдонимите и дейността на различните платени коментатори.

Повечето от постовете целят имитация на истинско мнение на предполагаеми обикновени хора, които просто са съгласни с властите. „Троловете” обаче не защитават правителството, лидерите му и политиките им, в случай че друг потребител отправи критики, независимо колко язвителни. Като цяло платените коментатори избягват противоречиви теми, отчита американското изследване. Да оставиш спора да утихне или да смениш темата обикновено е по-ефективно от това да влезеш в спор, гласи основната им теза

В повечето случаи правителствените служители или наеманите обикновени хора просто се радват на историческите или съвременни постижения на държавата.

В Китай тези интернет „тролове” са известни като „Партията на 50-те цента” заради непотвърдения слух за цената на един такъв пост. Коментаторите са обучени и използват най-активните часови пояси в социалните мрежи, а увеличават усилията си и когато се дебатира противоречива тема.

Комунистическата диктатура в Китай полага огромни усилия и за обикновено цензуриране на несъгласието с политиките ѝ чрез ограничаване на голям брой сайтове и услуги в мрежата. Според анализаторите обаче фалшивата мрежа от поддръжници е далеч по ефективна и води до „активен контрол върху мненията, без да се налага цензура”, която е по-вероятно да предизвика негативна реакция.

Практиката за наемане на платени коментатори не се ползва за политически цели само в Китай.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес