Истанбулската Цистерна Базилика, известна като Йеребатан Сарниджъ и Потъналия дворец, е изложена на непосредствен риск от срутване в случай на земетресение, съобщи в. „Сабах”, цитиран от БГНЕС.
В момента цистерната, построена от византийския император Юстиниан I през 542 г. сл. Хр. за снабдяване на двореца с вода, е в процес на реставрация.
Октай Йозел, ръководител на отдела за културни ценности в община Истанбул, заяви, че възстановителните дейности, започнали преди около четири години, са изложени на риск. „Нямаме дори една секунда да чакаме (да подсилим цистерната срещу риска)“, каза той.
Пред агенция Демирйорен той посочва, че метални части , държащи колоните, които са били подменени в ранните години на съвременна Турция, са ръждясали. Очаква се одобрение от местния съвет за запазване на историческите паметници, за да продължат с укрепването. „Трудно е да се приложат подкрепления на исторически места, без да им се навреди и имаме ограничена свобода на действия“, казва Йозел.
Той отбеляза, че по-широката зона, където се намира цистерната в квартал Фатих в Истанбул, също е била застрашена от пропадане „Това е място, посещавано от туристи, там има обществени и частни сгради. Трябва да осигурим тяхната безопасност възможно най-скоро “, каза той.
Цистерната Базилика, известна като Йеребатан Сарниджъ, наричана още и Потъналия дворец, е една от най-популярните исторически дестинации в Истанбул и на пешеходно разстояние от други забележителности от византийската и османската епоха като „Света София” и Синята джамия.