Четири училища на УНИЦЕФ за деца рохинджа в бежански лагери в Бангладеш са унищожени при пожар, съобщиха във вторник служители, а агенцията на ООН за деца го нарече палеж.
Не става ясно кой може да е атакувал училищата, които по време на инцидента са били празни, но ситуацията със сигурността в лагерите, в които живеят около милион души, се влоши през последните месеци.
Миналата седмица пожар, за който се смяташе, че е предизвикан от газова печка, изгори стотици бамбукови бараки в един от лагерите, оставяйки хиляди бежанци от Мианмар без дом.
Разван Хаят, комисар по въпросите на бежанците в Бангладеш, заяви пред Франс прес, че вярва, че последният пожар не е бил умишлен и каза, че училищата са направени от крехки запалими материали.
"Разследваме. Но смятаме, че това е инцидент. Тези центрове не са постоянни структури", каза той.
От УНИЦЕФ обаче заявиха в Tуитър, че инцидентът е пален и че "работи с партньори, за да оцени щетите от атаката и да ускори процеса на възстановяване на тези учебни центрове".
УНИЦЕФ управлява около 2500 учебни центъра в 34-те лагера за бежанци в югоизточния граничен район на Бангладеш в Кокс Базар. Около 240 000 деца рохинджа са учили в тях преди пандемията. Те са затворени от месеци заради мерки за борба с разпространението на новия коронавирус, но се очаква да бъдат отворени отново от следващия месец, казват хуманитарните работници.
Рохинджа са до голяма степен консервативни и мнозина се противопоставят на образованието на момичетата. Сред тези, които живеят в лагерите, са около 750 000 рохинджа, избягали от жестоките военни репресии в Мианмар през 2017 г., които ООН оприличи на етническо прочистване. Перспективата те да се върнат в Мианмар е нищожна, което ще доведе до напрежение с местното население и ще накара мнозина да опитат несигурни и опасни морски пътувания до Малайзия и Индонезия. През последните месеци се наблюдават сблъсъци между групировки, включително войнствената Армия за спасение на рохинджа Аракан (ARSA), при които загинаха седем души и много къщи бяха запалени.