Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По пътя на Русия и Грузия: Турция се готви да приеме закон за "чуждестранните агенти"

01 ноември 2024, 17:30 часа • 502 прочитания

Турция възнамерява да въведе нов закон срещу чуждестранното влияние върху въпроси, които биха могли да навредят на националния интерес. Този потенциален ход на Анкара поражда безпокойство сред гражданското общество и медиите - според тях той ще бъде използван за репресии срещу критиците на властта.

Още: Какво ще стане, ако бъде приет законът за регистрация на чуждестранни агенти в България?

До 7 г. затвор

Законодателството, което предстои да бъде обсъдено в парламента през следващите дни, цели да ограничи лицата, които работят срещу „сигурността на държавата или нейните вътрешни или външни политически интереси“ под влиянието или по нареждане на чужда държава или организация.

Според проектозакона, с който се е запознала агенция Bloomberg, наказанието може да достигне до 7 години затвор.

Като в Русия и Грузия

Този ход е част от по-широк пакет от съдебни мерки, предложен от Партията на справедливостта и развитието на президента Реджеп Тайип Ердоган. Турският законопроект е много сходен с мерките, приети в Русия и Грузия.

Русия въведе подобен закон през 2012 г. и оттогава няколко пъти го затягаше с цел да се задуши вътрешната критика срещу режима на диктатора Владимир Путин. В Грузия законопроектът влезе в сила през 2024 г. въпреки протестите, ескалирали със сблъсъци с полицията, и президентското вето на Саломе Зурабишвили: ЕС спря процеса по евроинтеграция на Грузия заради прокремълските закони.

И в България се промъкна подобна идея - от проруската партия "Възраждане", но законопроектът бе заклеймен от ЕС: Европейската комисия осъди законопроекта на "Възраждане" за чуждестранните агенти (ВИДЕО).

Снимка: Getty Images

Турски опозиционери, медии и експерти са загрижени

Съдебни експерти и журналисти изразиха загриженост относно неяснотата и широката формулировка на законопроекта в Турция. Според тях властите биха могли да използват тази неяснота, за да потушат всяка критика срещу правителството.

Инан Акгун Алп, депутат от основната опозиционна Републиканска народна партия, заяви, че законопроектът ще подготви почвата за „много по-репресивна среда“. „Това е много сериозен авторитарен закон. Определянето на престъплението чрез неясни изрази проправя пътя за наказване на всички опоненти“, счита той.

Ердоган и свободата на словото

През последните години Ердоган и неговото правителство ограничиха свободата на словото чрез различни закони, а хиляди хора бяха задържани или съдени по обвинения в обида на президента, откакто той пое тази роля преди 10 години.

Още: Законът е факт: Русия прие по-строги наказания за чужденци и тези, които им помагат

Според въведената преди две години директива за „дезинформацията“ разпространението на невярна информация за сигурността, обществения ред или общото благосъстояние на Турция може да доведе до три години затвор. Критиците, включително основната опозиционна партия, го нарекоха "закон за цензурата “, като заявиха, че широката му формулировка дава на властите правомощия да се разправят с всеки, който се отклонява от официалната линия.

Десетки медийни групи публикуваха изявления, в които се противопоставят на закона за чуждестранното влияние и призовават за неговото оттегляне. „Виждаме в законопроекта тревожна заплаха за свободата на изразяване и гражданското общество“, заяви Мустафа Кулели - вицепрезидент на Европейската федерация на журналистите. "Неясно формулираният законопроект може да превърне ежедневните журналистически и граждански застъпнически дейности в наказуеми престъпления", предаде думите му Bloomberg.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес