Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Плевнелиев пред „Синхуа“: Искам да отворя нови врати между Китай и България

10 януари 2014, 20:56 часа • 25356 прочитания

Искам предстоящото ми посещение в Китай да отвори нови врати между двете държави и да разшири двустранното сътрудничество. Това заяви българският президент Росен Плевнелиев в интервю за Синхуа.

"Целта на моето посещение е да отвори колкото може повече врати и да подсили отличните българо-китайски отношения," заяви Плевнелиев. Неговото посещение на най-високо политическо равнище ще бъде посещение за ново ниво на доверие между Китай и България, с протегната ръка и с отношение на дружба и разбирателство, казва Плевнелиев. Ще бъдат подписани спогодби в сферата на транспортното сътрудничество и за отварянето на нови културни центрове съответно в Пекин и в София. "Надяваме се, че ще има и други споразумения по линия на Българската академия на науките и Китайската академия на науките, и такива на чисто прагматична бизнес основа," казва той.

Пред Синхуа Росен Плевнелиев допълва, че ще бъде придружаван от бизнес делегация, като много от компаниите в нея вече имат бизнес с Китай. По време на посещението на президента в Китай ще бъдат организирани и два бизнес форума.

Росен Плевнелиев казва, че се гордее с първите успешни китайски проекти в неговата страна, например заводът за сглобяване на автомобили на Great Wall Motors и изграждането на мрежата на български телекомуникационен оператор, извършено от китайската компания Huawei.

"Много други китайски компании инвестират в сферата на земеделието, в сферата на енергетиката, в сферата на възобновяемите енергийни източници, приветстваме и амбициозната програма на строителните компании от Китай за участие в инфраструктурни проекти в България и в региона," казва Плевнелиев.

Стокооборотът между двете държави през 2012 г. се увеличи с над 20 процента. За 2013 г., Плевнелиев очаква рекорден ръст.

"Тази динамика е много позитивна. Китай за България е най-важният стратегически партньор в Азия. Китай е и нашият най-голям икономически партньор. Ние искаме да развием, да уголемим и да умножим постигнатото," каза Плевнелиев. "За това виждаме много сериозни перспективи и в сферата на земеделието и производството на храни, където България е готова да предостави индустриални зони и площи за производство на храни," каза той.

Плевнелиев каза, че вижда сериозни перспективи за двустранните връзки, ако Китай обмисли използването на стратегическото местоположение на България като възможност да се позиционира в Европейския съюз в по-широк контекст. "Готови сме да предоставим на концесия наши пристанища на река Дунав, както и на Черно море". Президентът посочва, че такава възможност съществува и по отношение на магистрали, тунели, мостове и хидроенергийни комплекси, които могат да бъдат построени между България и Румъния с участието на китайски партньори.

"Разбираме, че имаме важна мисия и тя е следната: стъпка по стъпка, в правилната посока, която е към задълбочаване и разширяване на сътрудничеството", казва президентът.

Плевнелиев приветства реформите, извършвани напоследък в Китай, които според него ще доведат до по-голям просперитет, до повече справедливост и по-добра държавност в Китай. Според Плевнелиев, България може да продава в Китай свои традиционни продукти като кисело мляко, вино и розово масло. Има възможности и за българския туризъм, тъй като все повече китайци пътуват в чужбина, казва той.

България е втората държава, която е признала Китайската народна република преди 65 години. "Задачата за политиците от тази гледна точка е още по-сериозна, защото нещо, което е надграждано в продължение на поколения политици, сега трябва да получи своя нов хоризонт и своите нови измерения," казва още Росен Плевнелиев пред агенция Синхуа.

Посещението на държавния глава ще се състои от 12 до 15 януари по покана на китайския му колега Си Цзинпин, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Виктория Пенева
Виктория Пенева Отговорен редактор
Новините днес