Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пет фактора, касаещи превръщането на Ердоган във фактически диктатор

14 декември 2016, 18:00 часа • 2441 прочитания

Тази събота (10 декември) управляващата Партия на справедливостта и развитието в Турция представи законопроект за конституционна реформа, с която Турция би се превърнала от парламентарна в президентска република. Това даде фактическото начало на процес, който застрашава демократичните традиции на Турция, пише The Wall Street Journal.

Какво предвижда закопроектът?

Предложението предвижда въвеждането на модел на президентска република като този в Русия и в САЩ. В случая това ще превърне поста на Реджеп Ердоган от предимно церемониален в пост с фактическа сериозна власт. Това ще намали правомощията на парламента и той ще се превърне в законодателно тяло, без фактическа власт върху правителството.

Според проекта се планира увеличаване броя на депутатите на 600 от 550 и намаляване на възрастта на кандидатите за депутати – на 18 от 25 години. Друга промяна ще бъде въвеждането на депутати-заместници, които ще стават действащи при необходимост и отпада необходимостта от предсрочни избори. Промените ще влязат в сила през 2019 година, което потенциално ще осигури на Ердоган президентския пост до 2029 година.

Защо правителството на Ердоган иска да промени конституцията?

След управлявлението си в продължение на три мандата като премиер (2003-2014), Ердоган стана първият пряко избран за президент на Турция. Той твърди, че успешният му мандат му дава правото да действа като изпълнителна власт в Турция и затова поиска от управляващата Партия на справедливостта и развитието да промени конституцията и да узакони новата му властова функция. Според Ердоган и неговите съмишленици подобен ход ще намали нестабилността и кризата, произтичаща от конкуриращи се центрове на властта.

Защо предложението е спорвано?

Двете най-големи опозиционни партии в парламента, както и близо половината от участниците в проучвания на общественото мнение, яростно се противопоставят на евентуалното прехвърляне на изпълнителната власт от парламента към президента. Според противниците на предложението тези промени ще доведат до диктатура на Ердоган. Те смятат още, че по този начин се гарантира еднопартийно управление, което ще унищожи малцинствени партии.

Какво в крайна сметка трябва да се случи, за да влезе в сила?

Проектът за измененията в конституцията първо ще бъде обсъден на Конституционната комисия в турския парламент, където се очаква да премине с лекота. След това, законопроектът трябва мине през два кръга на гласуване в парламента, с одобрение от най-малко 330 от 550 гласа. Ако депутатите приемат мярката, правителството ще организира референдум за одобрение.

Каква е вероятността законопроектът да бъде приет?

Управляващата Партия на независимостта и развитието има 14 гласа по-малко от необходимите 330, за да прокара законопроекта. Имаше преговори с най-малката опозиционна партия в парламента, тази на националистите, които имат 39 гласа. Но въпреки това не е ясно дали лидерът на националистите ще може да осигури достатъчно гласове, защото срещна вътрешна съпротива. Ако Ердоган и съпартийците му успеят да прокарат предложението през парламента, това ще доведе до 60-дневна кампания за референдум.

В края на ноември проучване на общественото мнение показва, че против промените са 41,6% от населението на Турция, а 45,7% ги подкрепят. Останалата част от хората се колебаят. Въпреки всички догатки и предположения, повечето политически анализатори все пак смятат, че Ердоган, който спечели девет поредни избори и двата референдума в Турция от 2002 г. насам, може да събере необходимото мнозинство.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес