Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пандемията ускори изместването на иновациите към Азия

20 септември 2021, 15:50 часа • 1386 прочитания

Пандемията от COVID-19 ускори изместването на иновациите от Европа и Северна Америка към Азия, показа световната класация на ООН в понеделник.

Глобалният индекс на иновациите за 2021 г. от Световната организация за интелектуална собственост на ООН показа увеличаващи се резултати от Южна Корея и Китай, съобщи АФП.

„Пандемията ускори дългосрочното географско изместване на иновационните дейности към Азия, макар Северна Америка и Европа да продължават да бъдат домакини на някои от водещите световни иноватори“, посочва СОИС.

Докато четирите лидери в световната класация останаха същите като миналата година, като Швейцария води за 11-та поредна година, следвана от Швеция, САЩ и Великобритания, то Южна Корея скочи с пет места нагоре до пета позиция.

Индексът установи „значително увеличение на стойността на марката в Корея, в подаваните търговски марки, но също и в износа на културни и творчески услуги“, заяви съредакторът на индекса Сача-Вунш-Винсент пред репортери.

Холандия, Финландия, Сингапур, Дания и Германия също попадат в топ 10.

Междувременно Китай продължава изкачването си към топ 10 и все още е единствената икономика със средни доходи в топ 30, придвижила се с две места напред до номер 12.

Вунш-Винсент каза, че иновативните играчи в страната са индивидуално силни и сега Китай се опитва да ги свърже по-добре, "така че публичните изследвания да доведат до търговски иновации".

Турция (41), Виетнам (44), Индия (46) и Филипините (51) са единствените други държави със средни доходи, които систематично наваксват.

„Освен Китай, тези четири особено големи икономики заедно имат потенциала да променят завинаги глобалния иновационен пейзаж“, обяви СОИС.

Индексът класира 132 икономики. България заема 35-то място. От съседите ни Турция е на 41-място, Гърция на 47-мо, Румъния е 48-а, Сърбия на 54-о място, РС Македония е 59-а.

Индексът на СОИС установи, че страните и предприятията увеличават инвестициите в иновации въпреки кризата от COVID-19, в опит да стимулират икономическия растеж след пандемията. Компании, чиито иновации се въртят около мерки за ограничаване на пандемията и последиците от нея - особено фармацевтичните продукти и информационните технологии - удвоиха своите инвестиции в иновации. В секторите, засегнати силно от ограниченията на коронавируса, като например пътуванията, процесът е отрицателен.

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес