Върховният съд на Пакистан отхвърли искането на Генералната прокуратура да отмени решението си да освободи Ахмед Омар Шейх, обвинен преди това в убийството на американския журналист Даниел Пърл и да го задържи в ареста, съобщава вестник "Експрес трибюн", цитиран от ТАСС.
"В съдебно заседание в понеделник Върховният съд отхвърли петиция от Генералната прокуратура за отмяна на присъдата от 28 януари за освобождаването на шейха с искане за удължаване на процеса му със седмица", пише вестникът според БГНЕС.
Пакистанският външен министър Шах Махмуд Куреши заяви, че Ахмед Омар Шейх няма да бъде екстрадиран в САЩ. "Докладите за предполагаемото евентуално преместване на шейха в САЩ са неоснователни. По време на телефонен разговор с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен казах, че пакистанските съдилища са независими", подчерта външният министър. В същото време, отбеляза Куреши, американската страна беше информирана, че пакистанското правителство в петиция до Върховния съд е изразило несъгласието си с освобождаването на шейха.
Миналата седмица Блинкен изрази дълбоката загриженост на САЩ за освобождаването в Пакистан на убиеца на журналиста Пърл и се надява на преразглеждане на решението. Индийското външно министерство нарече освобождаването на шейха "пародия на справедливостта и демонстрация на това как Пакистан наистина се отнася към борбата с тероризма".
Ахмед Омар Шейх бе осъден на смърт в Пакистан за организиране на убийството на репортера на The Wall Street Journal през 2002 г. Даниел Пърл. На 28 януари Върховният съд на Пакистан се произнесе по освобождаването му. Министерството на правосъдието на САЩ веднага изрази силно недоволство от това.
Като лидер на забранената в Пакистан мюсюлманска група "Армия на пророка Мохамед", шейхът беше признат за виновен в заговор за отвличане и убиване на Пърл. Причината за престъплението беше журналистическото разследване на американския репортер за връзките на пакистански екстремисти с международния терорист Ричард Рийд, който се опита да взриви самолет Boeing 747 на "Американ Еърлайнс", летящ над Атлантическия океан от Париж до Маями. Моментът на убийството е потвърден от видеоклип, получен от властите на Пакистан и САЩ, който запечатва момента на смъртта на журналиста.