Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опозицията загуби още два района край Алепо

05 декември 2016, 12:22 часа • 1371 прочитания

Въоръжената сирийска опозиция призна загубата на още два района източно от Алепо, заяви представител на коалицията от ислямистки организации „Джебхат аш Шиям“, сражаваща се срещу властите.

По думите му бунтовниците вече не контролират районите Шаар и Карм ел Джебел.

Западната част на Алепо, който е вторият по големина град в Сирия, се намира под контрола на правителствените сирийски сили. Източните части се контролират от различни бунтовнически формирования, сред които и терористичната групировка „Джебхат ан Нусра“, пише AFP.

Според съобщения на базирания в Лондон Сирийски център за човешки права сирийската армия и нейните съюзници вече контролират около две трети от бившите територии на бунтовниците. Организацията посочва още, че по време на последното си настъпление миналата вечер армията е обградила квартал Шаар и го е атакувала, както от Източно Алепо, така и от контролираните от правителството западни квартали.

„Режимът пресушава запасите на бунтовниците от амуниции като отваря много фронтове по едно и също време“, заяви директорът на Сирийския център Рами Абдел Рахман.

Ако бунтовниците не успеят да запазят контрола си в Алепо, то това ще е тяхната най-тежка загуба от началото на войната в страната през 2011 г., отбелязва още ТАСС.

В същото време по-късно днес се очаква обсъждане в Съвета за сигурност на ООН на проект за резолюция, която предвижда прекратяване на бойните действия в Алепо за срок от седем дни. По информация на дипломати документът, върху който работят Египет, Испания и Нова Зеландия, ще бъде внесен за гласуване тази вечер.

Според източник от една от страните, подготвили документа, се очаква той да получи широка подкрепа.

Въпреки това обаче руският министър на външните работи Сергей Лавров заяви, че предложението е „провокативна стъпка“.

„Като се имат предвид всички аспекти на сегашното развитие на ситуацията черновата на резолюцията, идваща на фона на руско-американската инициатива, в по-голямата си част е провокативна стъпка“, каза Лавров.

Първоначалният проект на текста предвиждаше установяване на десетдневен режим на прекратяване на огъня, но по-късно беше съкратен до седем дни. Според резолюцията прекратяването на сраженията трябва да настъпи до 24 часа след приемането й, уточнява БГНЕС.

Ако бъде одобрена, това ще позволи осъществяването на доставки за града и дори възобновяване на преговорите по политическото регулиране на конфликта.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес