Ръководителят на агенцията на ООН за бежанците Филипо Гранди заяви, че световните сили не успяват да намерят решения за безбройните конфликти по света, причиняващи масово изселване на хора от Сирия до Мианмар.
В обръщение към Съвета за сигурност той каза, че близо 66 милиона души са избягали от конфликт в глобален мащаб. Засегнатите от войните в Сирия и Ирак представляват 1/4 от всички бежанци.
"Силното увеличение на принудителното изселване отразява слабостите в международното сътрудничество и намаляването на капацитета за предотвратяване, ограничаване и разрешаване на конфликти", посочи Гранди, цитиран от БГНЕС.
Той попита: "Не сме ли в състояние да посредничим за мир?".
Забележките идват, след като западните сили отново бяха заключени в спор с Русия относно плана за провеждането на конференцията за прекратяване на шестгодишната война в Сирия. Съветът за сигурност на ООН е разтревожен и около бежанската криза в Мианмар след военна кампания, принудила повече от 600 000 мюсюлмански рохинги да избягат в Бангладеш.
Гранди, който през миналата година стана високопоставен комисар на ООН за бежанците, също изброи влошаващите се кризи в Либия, Мали, Украйна, Йемен и различни африкански държави. Той припомни, че се водят провинциални войни, оставяйки дипломацията настрана, и се оплака, че "фокусът е върху краткосрочните интереси, а не върху дългосрочната колективна стабилност".
Комисарят заяви, че десетки милиони хора се надяват на политическо решение за конфликтите, от които са избягали.
"Бежанците хора разчитат на вашата политика и вашите решения", каза той пред Съвета.