Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ОАЕ изпреварва Китай и Индия по замърсяване на въздуха

21 юли 2015, 16:06 часа • 8969 прочитания

Въпреки че твърде често е замъглена от зловонен смог, Китай не е страната с най-замърсения въздух в света. Независимо от пренатоварените си пътища и издишащи енергийни централи, с това не може да се „похвали“ и Индия. Най-замърсеният въздух е този над Обединените арабски емирства (ОАЕ), се казва в доклад на Световната банка, пише The Economist.

Според доклада въздухът на ОАЕ е малко по-замърсен от този в Китай и почти дойно по-замърсен от въздуха в Индия. Сравнението е направено на база на количеството фини прахови частици, известни като PM2,5 частици, които могат да навлязат дълбоко в дробовете на хората.

Обединените арабски емирства изказаха несъгласие с доклада на Световната банка. Наистина страната е осмата в света по отделяна на въглероден диоксид на глава от населението. Производството на цимент и електричество, обезсоляването и автомобилната индустрия допринасят за замърсяването. Но най-големият фактор за наслагване на фини прахови частици в региона е пясъчният прах вследствие на строителството или вятърните бури. Това изкривява данните, казват от ОАЕ.

По думите на директора по качество на въздуха в Министерството на околната среда и водите Фаед Хареб, частиците на въглеродна основа и прах трябва да бъдат разглеждани по различен начин. Обединените арабски емирства имат 46 станции за мониторинг и напомнят, че дори с праха, средните нива на PM2,5 частици са „наполовина от това, което Световната банка твърди“.

Прахът вероятно не е толкова опасен колкото замърсяването, причинено от човешка ръка, което е често канцерогенно. Повечето учени обаче смятат, че PM2,5 частиците са токсични независимо от източника или състава. „Независимо дали съдържат прах или не, те имат значителен ефект върху здравето“, казва Йохан Енгелбрехт от американския институт Desert Research Institute. Той добавя, че изчисленията на Световната банка са „приблизително“ същите от тези, преди това отчетени в региона. Изследвания показват, че излагането на генериран от вятъра прах е асоциирано с по-високи нива на болничен прием вследствие на заболявания на дихателните пътища и други проблеми.

Сериозна критика е, че данните на Банката трябва да бъдат актуализирани. Те се базират на Института за здравна метрика и оценка (IHME), който комбинира сателитни снимки, мониторинг от земята и атмосферно моделиране, за да изчисли количеството PM2,5 частици. Така се стига да изчисляване на осреднените данни за всяка страна. Световната банка признава, че методологията има „своите ограничения“.

Вече се работи по актуализацията. Новите данни ще почерпят полза и от повечето станции за мониторинг, включително и тези в ОАЕ, които пък са предприели мерки за намаляване на вредните емисии. Те също така ще отчетат и по-ниските от очакваното нива на прах в Персийския залив. Това е добра новина, но въздухът в Обединените арабски емирства все още е един от най-замърсеният, коментира Майкъл Брауер, който води изследването на Световната банка.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес