Новозеландското правителство предприе нов нестандартен ход, изготвяйки национален бюджет, чиито разходи се диктуват от това, което най-добре насърчава „благосъстоянието“ на гражданите, разказва New York Times.
Кабинетът на Джасинда Ардърн пренебрегва традиционни цели като производителността и икономическия растеж и вместо това се фокусира върху обществени и културни връзки и справедливост в благосъстоянието на поколенията.
"Този бюджет е събитие, което променя нещата", казва Ричард Лайърд, професор в London School of Economics, който е експерт по удовлетвореността на живота сред населението.
Нова Зеландия не е единствената държава, която започва да преосмисля дали точните икономически измервания като брутния вътрешен продукт са най-добрият показател за успеха на една нация. Но според Лайърд "няма друга голяма страна, която изрично да е приела благосъстоянието като своя цел".
Властите обещават жилища за бездомните, а над 200 млн. долара от бюджета са насочени към укрепване на услугите за жертви на домашно и сексуално насилие. Това е "най-голямата единична инвестиция някога" от новозеландско правителство по въпроса, каза Ардерн по време на събитие, представящо инициативата, и ще се справи с един от "най-тревожните, най-срамните" проблеми на страната.
Всички нови разходи трябва да преследват един от петте приоритета на правителството: подобряване на психичното здраве, намаляване на бедността сред децата, справяне с неравенствата, пред които са изправени местните хора от маорски произход, процъфтяване в цифровата епоха и преминаване към нисковъглеродна устойчива икономика.
За да бъдат изпълнени, мерките изискват съвместни усилия от всички министри, които ще трябва да си помагат, вместо да се борят за по-голям бюджет за собственото си ведомство.
Опозицията смята хода за популистки, твърдейки, че властите на тихоокеанския остров винаги са се опитвали да подобрят живота на хората чрез публичните разходи.
"Новозеландците няма да извлекат полза от правителство, което игнорира забавящата се икономика и вместо това се фокусира върху брандирането. През следващите години сме изправени пред значителни икономически рискове, но това правителство се фокусира върху маркетингова кампания", казва в изявление депутатът от опозиционната Национална партия Ейми Адамс.
Докато страната наистина може да бъде изправена пред някои икономически удари, новозеландците са сред най-доволните хора на планетата, според Световния доклад за щастието, изготвен от ООН. Проучването нарежда Нова Зеландия на осмо място в класацията от 2018 г. на най-щастливите страни в света след скандинавските нации, Швейцария и Холандия.
Обещанието на Ардърн да забрани полуавтоматичните оръжия само няколко дни след терористичните атаки в Крайстчърч бе приет много положително, но в действителност нейното правителство не е радикално прогресивно, каза професорът по икономика в Университета Виктория в Уелингтън Артър Гримс, който е бивш председател на централната банка на страната.
Извън бюджета партията на Ардърн е пропуснала възможността да вземе мерки, които биха могли да намалят значително икономическите и социални различия, като налагането на данък върху печалбата на капитала или реформа на социалната система, от които са се възползвали не толкова нуждаещи се като възрастни хора и студенти.
Премиерът осигури редица прогресивни победи, забранявайки найлоновите торби, укрепвайки борбата с климатичните промени и въвеждайки платен отпуск за жертвите на домашно насилие. Но след по-малко от две години на власт, тя е критикувана, че понякога се осланя повече на крехки обещания за „по-добра“ държавна политика, вместо на конкретни предложения.
"Сигурен съм, че те ще направят нещо смислено в този бюджет, но биха могли да направят повече", казва Гримс.