Иранският режим измъчва арестуваните протестиращи, за да изтръгне от тях принудителни признания. Това съобщи в ежедневния си анализ американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW), цитирайки радио "Свобода".
Адвокатът на арестуван демонстрант, осъден на смърт, твърди, че държавните служби за сигурност са завързали очите на клиента му, биели са го и са го подлагали на електрически шок, докато не признае, че е убил служител на реда.
Друг задържан протестиращ разказва на баща си, че държавните служби за сигурност са го измъчвали, докато не признае, че е убил член на "Басидж" - една от съставните части на Корпуса на гвардейците на ислямската революция (КГИР).
Припомняме, че засега режимът официално е издал 11 смъртни присъди на арестувани демонстранти във връзка с масовите протести в страната, бушуващи от септември насам. Вече бяха извършени и две публични екзекуции чрез обесване. Още 15 души освен осъдените на смърт са под риск да бъдат екзекутирани.
Междувременно координатори на протести и организации се опитват да обяснят на режима, че човек може да бъде и вярващ, и да се противопоставя на Ислямската република. Младежката квартална организация в Машхад публикува изявление на "група ирански мюсюлмански и шиитски младежи", в което се обвинява върховният лидер Али Хаменей, че използва религията за контрол и манипулация. В изявлението се твърди, че той не представлява истинските ислямски ценности, а по-скоро подкопава религията.
Групата от Машхад отделно твърди, че режимът не спазва някои от основополагащите принципи в конституцията. Формулирането на групата като представляваща "мюсюлмани и шиити" е любопитно и може да подсказва за достигане до сунитската общност в Иран. Фактът, че младежите от Машхад могат да оглавят това усилие за възстановяване на религията, е забележителен, като се има предвид значението на града за иранската духовна и религиозна общност. В Машхад се намира светилището на Имам Реза - едно от най-значимите религиозни места в Иран. Ръководителят на петъчната молитва в Машхад, Ахмад Алам ол Хода, е откровен хардлайнер и тъст на президента Ебраим Раиси, който е роден в Машхад.
Вчера в Иран се проведоха най-малко 10 протеста в четири провинции. Очаква се днес и утре демонстрациите да са масови.
Британското издание „Гардиън“ съобщи, че десетки или дори няколкостотин протестиращи са избягали от Иран в Иракски Кюрдистан от началото на протестите през септември.
Междувременно, след като организаторите на протестите призоваха хората да теглят спестяванията си от банките и казаха, че хакерите на Anonymous готвят кибератаки срещу финансовите институции, Централната банка се задейства с ответни мерки. Държавната агенция Tasnim, която е под контрола на режима, съобщи, че банката скоро може да увеличи лихвените проценти по банковите депозити, което вероятно ще възпре гражданите да теглят парите си.
Базираната в Лондон независима телевизия Iran International съобщи, че според неидентифицирани ирански банкови източници финансовите институции в Ислямската република изпитват недостиг на твърди валути.
ISW съобщава още, че на 19 декември Есмаил Коусари – твърдолинеен депутат, е заявил, че парламентът обмисля закон за отслабване на дипломатическите отношения с Обединеното кралство заради предполагаемата роля на Лондон в подклаждането на протестите. Коусари е добавил, че парламентът преразглежда дипломатическите отношения и с Франция и Германия.