Китай никога не е изпитвал такъв недостиг на дъжд, както през 2022 година - поне откакто от 61 години отчита количествата дъжд в страната. Жегата и сушата в страната са огромни - с температури от 45 градуса по Целзий в Южен Китай.
Ситуацията е толкова тежка, че според известната китайска медия Global Times китайското министерство на селското стопанство обяви проект с употреба на химикали, с който да събира облаци за дъжд. Доколко това работи е все още много спорно от научна гледна точка, но подходът не е новаторски и има дори разновидности - в ОАЕ се използват дронове с електрически заряди, които летят на ниска височина и буквално "зареждат" молекулите във въздуха, за да предизвикат гръмотевична буря. Чрез химичния метод се цели кондензация на облаците или образуване на ледени ядра, които променят микрофизичните процеси в облачната маса. Китайската държавна телевизия вече разпространи кадри за западните медии от провинция Хубей, която заедно със Съчуан е най-засегната от сушата, на които се вижда как се изстрелват ракети с химикали за предизвикване на дъжд.
Освен това, китайските власти обявиха, че ще използват химически агенти, с които ще пръскат земеделски култури, за да намалят изпарението на вода.
Според китайското земеделско министерство, следващите 10 дни ще са от критична важност за спасяване на реколтата от земеделски култури, най-вече ориз и соя. Именно сегашната реколта представлява 75% от годишната реколта в Китай. Вече има отчетени много сериозни загуби, вече в размер на хиляди акри.
Отделно, в Съчуан 819 000 души са заплашени от липса на питейна вода. Там фабриките за производство на соларни панели спряха работа, защото нямат електричество. 80% от тока в Съчуан се произвежда от ВЕЦ. Все още не е ясно дали едноседмичната пауза ще се удължи и след 28 август. В тази провинция търговските центрове и бизнес офисите имат разпореждане да ограничат ползването на ток.
И докато сушата претопява Южен Китай, в северозападната част наводнение уби поне 25 души, съобщава китайската държавна агенция "Синхуа". 1500 души пък останаха без домове заради природното бедствие.
Еврокомисията: Сушата в Европа е най-тежката от поне 500 години насам