Австралия се сблъска с недостиг на лекарства, изписвани с рецепта, заради съкратените доставки, причинени от пандемията от коронавирус, съобщи новинарският портал „9News со“.
По данни на експертите, най-сериозният недостиг на медикаменти, продавани с рецепта в аптеките на Австралия, е започнал в началото на пандемията през януари 2020 г. Националният регулатор – Управлението за терапевтични стоки (TGA), е издал предупреждение, че в страната свършват запасите на най-търсеният антидепресант сертралин. Очаква се недостигът да продължи поне до края на февруари, а е възможно и до април тази година, се казва в съобщение на ведомството, предаде БГНЕС.
За да се минимизират негативните последици от дефицита, регулаторът е разрешил доставките на редица медикаменти, които са регистрирани в чужбина, но нямат австралийски сертификат. От там признават, че предвид високото ниво на търсене, тези мерки вероятно няма да бъдат достатъчни, за да се снабдят всички пациенти в страната с нужните им лекарства. Препоръчва се лекарите да изписват аналози на препаратите, но да се има предвид, че запасите от тях също не са големи.
Освен антидепресанти в групата на дефицитните лекарства влизат редица медикаменти, доставките за които пострадаха заради въведените от властите ограничения във връзка с коронавируса. Сред тях са препаратите за понижаване на кръвното налягане, за регулиране дейността на щитовидната жлеза, хормонални и противозачатъчни средства. В много аптеки е въведен лимит за продажбата на редица вносни медикаменти, включително инсулин.
Вицепрезидентът на австралийската медицинска асоциация Крис Мой отбеляза, че недостигът на лекарства в страната и преди е бил проблем, но в момента се е задълбочил съществено заради пандемията. Австралия е силно зависима от своите чуждестранни партньори, доставящи голяма част от лекарствата с рецепта. Около 89% от медикаментите в Австралия се внасят от чужбина, което създава сериозни проблеми.